Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ 0-3: Ιδανική πρεμιέρα για το «κίτρινο υποβρύχιο»

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0 της Βαγιαδολίδ και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη La Liga

Εύκολη νίκη πέτυχε η Βιγιαρεάλ με σκορ 3-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ για την 1η αγωνιστική της La Liga.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, με το 45λεπτο να λήγει 0-0.

Στο β’ μέρος όμως νωρίς-νωρίς η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ. Στο 49’ μετά από γύρισμα του Πίνο από δεξιά, ο Τζάκσον με προβολή στο 2ο δοκάρι, έκανε το 0-1.

Η Βαγιαδολίδ πήγε να ισοφαρίσει με τον Ιβάν Σάντσεθ να αστοχεί και στο 81′ ο Τσουκβουέζε από δεξιά  έσπασε έξω στον Μπαένα που με πλασέ έγραψε το 0-2 για τη Βιγιαρεάλ.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 90’ όταν ο Μπαένα ξανά με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ασένχο, Εσκουδέρο (80’ Ολάθα), Λουίς Πέρεθ, Χοακίν Φερνάντεθ, Ελ Γιαμίκ, Μέσα (56’ Ιβάν Σάντσεθ), Αγουάδο, Τόνι Βίγια (61’ Πλάνο), Μόντσου, Πλάτα (56’ Κίκε Πέρεθ), Λεόν (56’ Γκασαμά).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Τόρες, Αλμπιόλ, Φόιθ (88’ Μαντί), Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (62’ Μπαένα), Πεδράθα, Πίνο (62’ Τσουκβουέζε), Μορένο (71’ Μοράλες), Τζάκσον

Ολυμπιακός: Η «τρελή» πορεία, η πρόκληση και τα ελληνικά νιάτα

Το μέλλον χαμογελά πλατιά και υπόσχεται ακόμη περισσότερα.