Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 4-2: Νίκη για τους Αρκάδες στην πρόβα τζενεράλε

Στο τελευταίο του φιλικό τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 4-2 του Παναιτωλικού.

Στο τελευταίο του φιλικό τεστ πριν την έναρξη της σεζόν, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 4-2 του Παναιτωλικού στο «Θ.Κολοκοτρώνης».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με τον Τιλίκα στο 9ο λεπτό του αγώνα μετά από ασίστ του Μπερτόγλιο.

Στο 22′ ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Νίκο Καρέλη. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά ανέβασαν τον ρυθμό και στο 49’ πήραν ξανά προβάδισμα με 2-1, μετά από κεφαλιά του Μπαράλες και ασίστ του Γκαρντάβσκι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Καστάνιο έκανε το 3-1 για τον Αστέρα Τρίπολης.

Το 4-1 έκανε ο στο 71′ ο Γκαρντάφσκι, ενώ το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καρέλη.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος (46′ Τσιφτσής), Καρμόνα (64′ Γκαρθία), Πίτσου (64′ Αντζουλάς), Καστάνιο (77′ Χριστόπουλος), Άλβαρες (77′ Τασουλής), Στάνκο (77′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (46′ Σίτο), Μπερτόγλιο (64′ Σονί), Ριέρα (46′ Γκαρντάφσκι), Μπενίτο (46′ Μπαράλες)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον (65′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Χουχούμης (65′ Μλάντεν), Φλόρες, Τσινγκάρας (65′ Βαρόνε), Ντίας (65′ Νταγκό – 90′ Μπελεβώνης), Χατζηθεοδωρίδης (85′ Ξενιτίδης), Ντουάρτε (85′ Αναστασόπουλος), Καρέλης

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.