Σαουθάμπτον – Γουλβς 1-2 : Πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό από το FA Cup η Γουλβς

Οι «λύκοι» έφυγαν με το διπλό από το Σεντ Μέρι και πήραν τη... ρεβάνς τους από τους «Αγίους» για τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό από το FA Cup

Πριν από λίγες μέρες, η Σαουθάμπτον πέρασε από το Μολινό, αποκλείοντας τη Γουλβς από τη συνέχεια του FA Cup. Σήμερα, ήταν η σειρά των «Λύκων» να χαμογελάσουν, με την ομάδα του Εσπίριτο Σάντο να φεύγει με το τρίποντο στις αποσκευές της από το Σεντ Μέρι.

Από της 29 Νοεμβρίου είχε να νικήσει, μακριά από την έδρα της, η Γουλβς, με την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο να βάζει τέλος στο αρνητικό σερί. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Γουλβς έφτασε στην ανατροπή, χάρη σε γκολάρα του Πέδρο Νέτο, υποχρεώνοντας, παράλλήλα, τη Σαουθάμπτον σε έκτη συνεχόμενη ήττα.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου, η Σαουθάμπτον απείλησε με σουτ του Μιναμίνο και τον Ρουί Πατρίσιο να αποκρούει. Στο 19ο λεπτό, ο Πορτογάλος γκολκίπερ της Γουλβς αντέδρασε, εξίσου, αποτελεσματικά σε προσπάθεια του Νέιθαν Ρέντμοντ. Στο 25ο λεπτό, ο Άρμστρονγκ έκανε ωραία κίνηση, από τα αριστερά, έβγαλε σέντρα, και ο Ντάνι Ινγκς, με τη μία, εκτέλεσε τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0 της Σαουθάμπτον.

Η Γουλβς ευτύχησε να ισοφαρίσει νωρίς, στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μπέρτραντ βρήκε την μπάλα με το χέρι, εντός περιοχής, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ρούμπεν Νέβες έφερε το ματς στα ίσια, στο 53ο λεπτό.

Η Σαουθάμπτον επιχείρησε να ανακτήσει, γρήγορα, το προβάδισμα και στο 56′ ο Άρμστρονγκ έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Τελικά, μια φανταστική έμπνευση του Πέδρο Νέτο έφερε την ολική ανατροπή, με τον Πορτογάλο να… κολλάει στο χορτάρι τον Βέστεργκααρντ και, από δύσκολη γωνία, να βρίσκει στόχο για το 1-2 της Γουλβς. Στο 80ο λεπτό, η Σαουθάμπτον είχε διπλή ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Γουόρντ-Πράους να υποχρεώνει τον Ρουί Πατρίσιο σε εξαιρετική επέμβαση και, στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσε Άνταμς σημάδεψε το δοκάρι.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς (72′ Σαλισού), Μπέρτραντ, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Ρομέου, Γουόρντ-Πράους, Άρμστρονγκ (69′ Άνταμς), Μιναμίνο (62′ Τζενεπό), Ινγκς, Ρέντμοντ

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Κόαντι, Σάις, Ντεντόνκερ, Νέβες, Γιόνι (69′ Μαρσάλ), Σεμέντο, Μουτίνιο, Νέτο (90’+3′ Κίλμαν), Γουίλιαν Ζοζέ (89′ Φάμπιο Σίλβα), Τραορέ