![Θύμα της Χρυσής Αυγής στο MEGA : «Το δηλητήριο του φασισμού υπάρχει ακόμα στην κοινωνία»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/10/1-185-1.jpg)
Θύμα της Χρυσής Αυγής στο MEGA : «Το δηλητήριο του φασισμού υπάρχει ακόμα στην κοινωνία»
Στην εκπομπή «Κοινωνία Ώρα MEGA» μίλησε ο πρόεδρος της πανελλήνιας ομοσπονδίας εργατοϋπαλλήλων μετάλλου, Σωτήρης Πουλικόγιαννης, ο οποίος είναι ένας εκ των μελών του ΠΑΜΕ που δέχθηκε τη δολοφονική επίθεση από τη Χρυσή Αυγή, τον Σεπτέμβριο του 2013.
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Όταν οι Γάλλοι πολιτικοί «βυθίζονται» στον Σηκουάνα
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Στην εκπομπή «Κοινωνία Ώρα MEGA» μίλησε ο πρόεδρος της πανελλήνιας ομοσπονδίας εργατοϋπαλλήλων μετάλλου, Σωτήρης Πουλικόγιαννης, ο οποίος είναι ένας εκ των μελών του ΠΑΜΕ που δέχθηκε τη δολοφονική επίθεση από τη Χρυσή Αυγή, τον Σεπτέμβριο του 2013.
Όπως είπε ο κ. Πουλικόγιαννης, «ζήσαμε από πρώτο χέρι τη δράση των ταγμάτων εφόδου της Χρυσής Αυγής. Αν δεν υπήρχε η αντίδραση του κόσμου, θα είχαμε και άλλα θύματα».
Περιέγραψε τη μέρα της επίθεσης, λέγοντας ότι δεν υπήρξε καμία σύγκρουση με τους Χρυσαυγίτες. Εκείνοι έχοντας πάρει συμβόλαιο από τους μεγαλοεργολάβους, μέσα σε μια ώρα έστησαν ολόκληρη ενέδρα με αυτοσχέδια όπλα και επιτέθηκαν.
Η χθεσινή μέρα, η μέρα της ιστορικής απόφασης για τη δίκη της Χρυσής Αυγής, είναι μέρα χαράς και δικαίωσης. Ωστόσο δεν υπάρχουν αυταπάτες ότι τέλειωσαν όλα, καθώς το δηλητήριο του ρατσισμού και του φασισμού υπάρχει ακόμα στην κοινωνία.
«Ο αγώνας συνεχίζεται», είπε χαρακτηριστικά.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις