Η ομάδα που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι της Κολωνίας με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ ήταν η φιλοξενούμενη που ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει τη Μάιντζ, που βρίσκεται στη 15η θέση, στον πόντο. Η Φορτούνα ήταν αγκαλιά με το πολύτιμο τρίποντο μέχρι το 88′ αλλά κάπου εκεί μάλλον πίστεψε ότι το ματς τελείωσε και με δύο γκολ στο φινάλε, η Μάιντζ έφτασε στο 2-2.

Η Φορτούνα έκανε το 1-0 στο 41ο λεπτό όταν ο Καραμάν πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Χορν. Στο δεύτερο ημίχρονο, όλο το ματς φάνηκε ότι κρίθηκε μέσα σε τρία λεπτά. Ο Ουτ έχασε πέναλτι για το 1-1 στο 59′ και στο 61′ η Φορτούνα έκανε το 2-0 με τον Τόμι.

Κι ενώ το ματς πλησίαζε στο τέλος του και πολλοί θα πίστευαν ότι έχει κριθεί, η Κολωνία πέτυχε δύο γκολ κι «έκλεψε» το βαθμό. Αρχικά στο 88′ ο Μοντέστ μείωσε σε 2-1 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε το απόλυτο σοκ για τους φιλοξενούμενους με τον Κόρντομπα να κάνει το 2-2.