Europa League : «Διπλά» για Ρόμα, Γκλάντμπαχ, «απέδρασαν» στο 90′ Εσπανιόλ, Άλκμααρ

Ρόμα και Γκλάντμπαχ νίκησαν εκτός έδρας τις Μπασάκσεχιρ και Βόλφσμπεργκερ με 3-0 και 1-0 αντίστοιχα και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του Europa League, ενώ Εσπανιόλ και Άλκμααρ ισοφάρισαν στο 90' και προκρίθηκαν και μαθηματικά στους «32». Δείτε όλα τα αποτελέσματα των 19:55.

Γουλβς και Μπράγκα πέρασαν χέρι-χέρι στη φάση των «32» του Europa League μετά την ισοπαλία με σκορ 3-3 στο μεταξύ τους ματς. Ένα αποτέλεσμα με λίγα λόγια που δεν… «χ»άλασε καμία από τις δύο ομάδες.

Ρόμα και Γκλάντμπαχ πήραν πολύ σημαντικά «διπλά» κόντρα σε Μπασάκσεχιρ και Βόλφσμπεργκερ και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης στον 10ο όμιλο, καθώς πλέον καταλαμβάνουν τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου.

Άλκμααρ και Εσπανιόλ «σφράγισαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση με τα γκολ που έβαλαν στις καθυστερήσεις. Πιο συγκεκριμένα, οι Ολλανδοί έχαναν με 0-2 από την Παρτιζάν μέχρι το 88′ και μέσα σε τέσσερα λεπτά έκαναν το 2-2 και αυτό έφτανε για να τελειώσει και μαθηματικά την πρόκριση.

Στην Ουγγαρία, παρά το γεγονός ότι η Φερεντσβάρος σκόραρε στο 91′ με πέναλτι, η Εσπανιόλ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 96′ χάρη σε γκολ του Ντάρντερ και να «καθαρίσει» οριστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Την πρόκριση εξασφάλισε από απόψε και η Βόλφσμπουργκ, με την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 κόντρα στην Ολεξάντρια, όπως και η Γάνδη στον ίδιο όμιλο καθώς το 0-0 με τη Σεντ Ετιέν έφτανε για να δώσει την πρόκριση στους Βέλγους.

Φερεντσβάρος-Εσπανιόλ 2-2

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.