Διασυρμός της Ρεάλ στην Ανδαλουσία

Ήττες και για τον άλλο «μεγάλο» του Ισπανικού ποδοσφαίρου με τη βαθμολογία στην κορυφή να παραμένει ως είχε

«Παιχνίδι» στις ορέξεις της Σεβίλης έγινε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σάντσεζ Πιθχουάν», με την ομάδα της Ανδαλουσίας να επικρατεί με το βαρύ 3-0.

Μόλις στο 17′ ο «σεληνιασμένος» Άντρε Σίλβα άνοιξε το σκορ μετά από όμορφη ασίστ του Νάβας, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος έκανε το 2-0 μετά από «ριμπάουντ» σε σουτ του δεύτερου.

Οι «μερένχες» έδειχναν να τα έχουν χαμένα και δέχθηκαν ακόμα ένα γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου αυτή τη φορά με δράστη τον επίσης φορμαρισμένο Μπεν Γεντέρ (39′).

Στο δεύτερο μισό αν και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» η άμυνα των παικτών του Πάμπλο Ματσίν κατάφερε να κρατήσει το «0» και να ολοκληρώσει μια ιστορική νίκη.

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Βάτσλικ, Καρίσο, Κγιάερ, Γκόμεθ, Νάβας, Σαράμπια, Μπανέγα (90+1′ Μέσα), Βάζκες, Αράνια (85′ Νολίτο), Σίλβα, Μπεν Γεντέρ (69′ Πρόμες)

Ρεάλ Μαδρίτης (Χουλέν Λοπετέγκι): Κουρτουά, Νάτσο (59′ Βάζκεθ), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κρος, Κασεμίρο, Μόντριτς (70′ Θεμπάγιος), Μπέιλ, Μπενζεμά (59′ Μαριάνο), Ασένσιο

Νωρίτερα η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε από την ουραγό Λεγκανές με 2-1 η οποία πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή. Το σκορ άνοιξε για τους «μπλαουγκράνα» ο Κουτίνιο στο 12′, με τους Ελ Ζαρ 52′ και Ροντρίγκεθ να πραγματοποιούν σπουδαία ανατροπή και να χαρίζουν μια τεράστια νίκη στην ομάδα τους.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής της La Liga:

Εσπανιόλ-Εϊμπαρ 1-0
(68΄ Ερμόσο)
Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 2-2
(5΄ Μπαουτίστα, 79΄ Γουίλιαν Χοσέ – 31΄ Αντβίνκουλα, 36΄ πεν. Τρέχο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Ουέσκα 3-0
(16΄ Γκριεζμάν, 29΄ Πάτρεϊ, 33΄ Κόκε)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Βιγιαρεάλ 0-3(65΄ Φορνάλς, 80΄ Μόρι, 89΄ Εκαμπί)
Λεγανές-Μπαρτσελόνα 2-1
(52΄ Ελ Ζαρ, 53΄ Όσκαρ – 12΄ Κουτίνιο)
Σεβίλη-Ρεάλ Μαδρίτης 3-0
( 17΄, 21΄ Αντρέ Σίλβα, 39΄ Μπεν Γιεντέρ)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.