Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Εύκολα η Γαλλία, στη 2η παράταση η Φινλανδία

Στην 3η περίοδο πάτησε... γκάζι η Γαλλία απέναντι στον «αδύναμο κρίκο» του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, Ισλανδία, φτάνοντας στην επιβλητική επικράτηση με 115-79. Το συναρπαστικότερο ως τώρα ματς του Ευρωμπάσκετ 2017 έγινε στο Ελσίνκι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Η Φινλανδία επικράτησε τελικά της Πολωνίας με 90-87 στη δεύτερη παράταση (κανονικός αγώνας 66-66, πρώτη παράταση 78-78), αν και είχε βρεθεί να χάνει με εννέα πόντους διαφορά, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Στην 3η περίοδο πάτησε… γκάζι η Γαλλία απέναντι στον «αδύναμο κρίκο» του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, Ισλανδία, φτάνοντας στην επιβλητική επικράτηση με 115-79. Ο Βενσάν Κολέ είδε… 6 παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, με πρώτο σκόρερ τον γκαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Νάντο ντε Κολό, με 16! Με 23 πόντους ο Στέφανσον ήταν ο καλύτερος παίκτης των Ισλανδών που μετρούν 3 ήττες σε ισάριθμους αγώνες, στο Ελσίνκι.

Με «σβηστές τις μηχανές» μπήκε η Γαλλία, μετά τη νίκη της επί της Ελλάδας, το Σάββατο (2/9). Οι Ισλανδοί προσπέρασαν μάλιστα με 20-23, από λέι απ του Άκοξ, αλλά Ντε Κολό, Ερτέλ και Λαμπεϊρί απάντησαν για το 29-25 υπέρ των «μπλε» στο 10ο λεπτό. Το τρίποντο του κορυφαίου της Ισλανδίας, Στέφανσον, είχε ως αποτέλεσμα το 39-35, 5:49 πριν το ημίχρονο, σε μια δεύτερη περίοδο που οι «τρικολόρ» είχαν παραγωγικότητα 20 πόντων και οι Ισλανδοί, 17, για το 49-42 (σκορ ημιχρόνου).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Βενσάν Κολέ σοβαρεύτηκαν, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20, 68-48, με επιμέρους σκορ 9-2 (από το 57-46) ή 19-6 (από το 49-42), με τους Τζάκσον και Λοβέρν να βρίσκουν τρόπο να νικούν την ισλανδική άμυνα. Οι Ισλανδοί πέταξαν «λευκή πετσέτα», για το +30 της Γαλλίας στο 30ο λεπτό, με τον Ντε Κολό να μετρά 16 πόντους, τον Τζάκσον 14 και τον Λοβέρν 13. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος για το τελικό, 115-79.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 49-42, 86-56, 115-79

ΓΑΛΛΙΑ: Σεραφέν 14, Ερτέλ 9, Ντιό 6, Λοβέρν 13, Φουρνιέ 7, Ντε Κολό 16, Ντιό 2, Βέστερμαν 5, Πουαριέ 10, Λαμπεργί 9, Τουπάν 10, Τζάκσον 14

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χέρμανσον 13, Άκοξ 10 (7 ριμπ), Μπαέρινγκσον 2, Στέφανσον 23 (7 ριμπ), Φρίντρικσον 3, Βίλχαλμσον 8, Γκούναρσον 2, Ερμολίνσκι, Πάλσον 10, Χλίνασον 5, Μπιόρνσον 3

Φινλανδία-Πολωνία 90-87

Ο Λάουρι Μαρκάνεν με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Σκανδιναβών, που πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους και περιμένουν με καλύτερη ψυχολογία την εθνική μας ομάδα, την Τρίτη στις 20:00.

Με τον Μαρκάνεν να βρίσκεται κανονικά στη διάθεση του Χένρικ Ντέτμαν, παρά τον τραυματισμό του στο χθεσινό παιχνίδι με τη Σλοβενία, η Φινλανδία ξεκίνησε πολύ δυναμικά και φάνηκε να «καθαρίζει» νωρίς τον αγώνα, όταν προηγήθηκε 36-22 στο 17΄. Οι Πολωνοί όμως έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 10-0 και έκαναν το ματς ντέρμπι.

Οσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μένουν από δυνάμεις και, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με νέο σερί 9-0 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 50-47. Στην τελευταία περίοδο οι Σκανδιναβοί έμειναν χωρίς πόντο για πέντε λεπτά και η Πολωνία με εννέα αναπάντητους πόντους ξέφυγε 66-57, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, και φάνηκε να «τελειώνει» το παιχνίδι.

Η Φινλανδία έκανε την τελική της προσπάθεια, ο Μαρκάνεν κέρδισε φάουλ πάνω σε τρίποντο και με 3/3 βολές μείωσε σε 66-64 στα 15΄΄, ενώ στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τη ματς στην παράταση (66-66).

Ούτε το έξτρα πεντάλεπτο ανέδειξε νικητή, αφού και πάλι ο Μαρκάνεν ισοφάρισε (78-78) στα 3΄΄, «απαντώντας» στο καλάθι του Σλότερ λίγο νωρίτερα. Στη δεύτερη παράταση οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες (κυρίως στις βολές) και πήραν τη νίκη με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66 (κ.α.), 78-78 (α΄ παρ.), 90-87 (β΄ παρ.)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ, Λι 4, Σαλίν 10 (2), Κότι 8, Κοπόνεν 21 (4τρ., 7ασ.), Νουουτίνεν, Ρανίκο 2, Μαρκάνεν 27 (2τρ., 9ρ.), Ουίλσον, Μέρφι 12 (1)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μάικ Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18 (2), Κούλιγκ 12 (7ρ.), Ζαμοϊσκι 2, Πονίτκα 14 (1), Βατσίνσκι 18 (4), Κόζαρεκ 3 (1), Γκιέλο 11 (2), Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ