Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, πέτυχε σήμερα ο Ίκαρος Χαλκίδας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία βρισκόταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, κατέβαλε την αντίσταση του ΑΓΟ Ρεθύμνου στο κλειστό της Κανήθου με 89-78, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, και «έπιασε» στην κατάταξη τον Ηλυσιακό.

Παράλληλα, ο Ίκαρος δεν επέτρεψε στον -πρώην προπονητή του- Γιώργο Καλαφατάκη να πανηγυρίσει τη νίκη, στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία των Κρητών.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα μέσα της πρώτης περιόδου (12-14), ωστόσο ο Ίκαρος έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 19-14 στο 7΄. Ο Εζιούκου έφερε τους Κρήτες στο -2 (21-19), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί, 11-0 αυτή τη φορά, και προηγήθηκαν στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με 13 πόντους (32-19).

Ο Καλλινικίδης μείωσε 39-34 για τον ΑΓΟΡ στο 17΄, ωστόσο ο Ίκαρος «απάντησε» με νέο σερί 7-0 και ανέβασε εκ νέου σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (46-34), η οποία στο ημίχρονο ήταν δέκα πόντοι (49-39).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με σερί 6-0, με το οποίο προηγήθηκαν 55-39, ωστόσο από τα μισά του δεκαλέπτου ο ΑΓΟΡ έκανε σερί 8-0 και μείωσε σε 57-51 στο 28΄. Λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Ίκαρος ήταν μπροστά στο σκορ με 61-55 και με σερί 8-0 προηγήθηκε 69-55 στο 31΄.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 89-78, ενώ απέκτησαν το «πάνω χέρι» σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχαν ηττηθεί στο Ρέθυμνο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με πέντε πόντους (82-77).

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Αφεντουλίδης-Μητσόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Στρναντ 13 (4), Γκόβενς 6, Άσκα 15, Μανωλόπουλος 11 (3), Σάτον 16, Γκαγκαλούδης 10 (1), Σπανός, Μάσιτς 3 (1), Ρίτσαρντς 15 (1).