![Τη θεσμοθέτηση του Προεδρικού Διατάγματος Παμβώτιδας ζήτησε ο δήμαρχος](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/04/ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ-22-04-2024-350x250.jpg)
Τη θεσμοθέτηση του Προεδρικού Διατάγματος Παμβώτιδας ζήτησε ο δήμαρχος
Αφορμή για την τοποθέτησή του αυτή είναι τα όσα ακούστηκαν και γράφτηκαν τις προηγούμενες ημέρες μετά την ψήφιση του νόμου 5092/2024 περί αιγιαλού κτλ.
Spotlight
-
ΣΥΡΙΖΑ: Ξαναχτυπούν οι «87» για Πολάκη – Όποιος πατάει σε δυο βάρκες, συνήθως πέφτει στο νερό
-
Συγκλονίζουν οι περιγραφές για τη φωτιά στο Μάτι – «Καλύτερα πνιγμένη παρά καμένη…»
-
Κυβερνητικά στελέχη για υποκλοπές: Ουδέν σχόλιο – Η υπόθεση είναι στη Δικαιοσύνη
-
Πρόβλημα η τιμή για το φάρμακο που «τελειώνει» το AIDS
Τη θεσμοθέτηση του Προεδρικού Διατάγματος Παμβώτιδας ζήτησε ο δήμαρχος Ιωαννίνων, Θωμάς Μπέγκας, κατά τη διάρκεια της εκτός ημερήσιας διάταξης συζήτηση στο δημοτικό συμβούλιο της Δευτέρας 22 Απριλίου.
Αφορμή για την τοποθέτησή του αυτή είναι τα όσα ακούστηκαν και γράφτηκαν τις προηγούμενες ημέρες μετά την ψήφιση του νόμου 5092/2024 περί αιγιαλού, παραλιών και παρόχθιων εκτάσεων ποταμών και λιμνών που αναγνωρίζει έναντι της Κτηματικής Υπηρεσίας του Δημοσίου για διεκδικήσεις τους και διαφορές τους με το κράτος, όσους πολίτες εμφανίζουν εμπράγματα δικαιώματα για συγκεκριμένες εκτάσεις.
Ο δήμαρχος επισήμανε αρχικά ότι ο παραλίμνιος ποδηλατοπεζόδρομος αποτελεί ένα σημαντικό έργο για τη δημοτική αρχή το οποίο αφορά όλους τους γιαννιώτες καθώς προστατεύει και αναδεικνύει τη λίμνη Παμβώτιδα.
Για το λόγο αυτό άλλωστε εντάχτηκε στο στρατηγικό σχεδιασμό της Δημοτικής Αρχής την περίοδο 2014-2019 και μέσω του σχεδίου της Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης επιδιώχτηκε να υλοποιηθεί η πρώτη φάση του από την Πλατεία Μαβίλη μέχρι το Πέραμα.
«Όλα αυτά αφορούν το πολιτικό σκέλος της υπόθεσης. Από εκεί και πέρα οι υπηρεσίες του δήμου ανέλαβαν να εκπονήσουν τις μελέτες οι οποίες ολοκληρώθηκαν σύννομα λαμβάνοντας υπόψη την τότε νομοθεσία», σημείωσε ο κ. Μπέγκας.
Οι κατάλληλες τροποποιήσεις
Διευκρίνισε δε ότι η χάραξη του ποδηλατοπεζόδρομου έγινε μεταξύ κόκκινης και κίτρινης γραμμής με τη σύμφωνη γνώμη της Κτηματικής Υπηρεσίας ενώ οι απαλλοτριώσεις έχουν συντελεστεί από το κράτος και το μόνο που έκανε ήταν η σύνταξη των κτηματογραφικών πινάκων.
Ο ίδιος σημείωσε ότι πλέον η νομοθετική εξέλιξη που έχει προκύψει καθώς και όποια άλλη μπορεί να υπάρξει στο μέλλον θα ληφθεί υπόψη από τις υπηρεσίες του δήμου ώστε αν χρειαστεί να γίνουν οι κατάλληλες τροποποιήσεις.
- Απόπειρα βιασμού αθλήτριας: Τέσσερις ακόμη καταγγελίες για τον προπονητή ενόργανης – Παραμένει ενεργός
- ΚΚΕ για υποκλοπές: Το σάπιο πλαίσιο «προστασίας της εθνικής ασφάλειας» έστρωσε το έδαφος και στη ΝΔ
- Πενήντα χρόνια Δημοκρατίας: Κοροβίνης και Μηταφίδης μιλούν στο in για τη δικτατορία και τη μεταπολίτευση
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις