Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Μπαρτσελόνα – Παρί Σεν Ζερμέν 1-4: Μυθική ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά για τους Γάλλους (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν ανέτρεψε το 3-2 του πρώτου παιχνιδιού και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Στα ημιτελικά του Champions League μετά από 3 χρόνια η Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Παριζιάνοι ανέτρεψαν το 3-2 του πρώτου αγώνα με την Μπαρτσελόνα και επικρατώντας με 4-1 στη Βαρκελώνη προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, έχοντας μάλιστα βλέψεις για ακόμα μεγαλύτερα πράγματα.

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές των τελευταίων ετών στο Champions League πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Παριζιάνοι μπορεί να βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Ραφίνια να κάνει το 1-0 στο 12′ για την Μπαρτσελόνα, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην γαλλική ομάδα η οποία έφτασε στην ανατροπή. Στο 29′ οι Μπλαουγκράνα έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Αραούχο ανέτρεψε τον Μπαρκολά και αποβλήθηκε από τον διαιτητή Κόβατς, αφού ο Γάλλος επιθετικός ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Ανατροπή και πρόκριση

Αυτή η φάση ουσιαστικά έγειρε το ματς προς την πλευρά της Παρί. Στο 40′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντεμπελέ, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έφεραν τούμπα το ματς με το δυνατό σουτ του Βιτίνια (54′).

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Μπλαουγκράνα, καθώς στο 61′, ο Κανσέλο έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Ντεμπελέ, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να κερδίζει πέναλτι. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Τερ Στέγκεν κι έδωσε σκορ πρόκρισης στην Παρί. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα πίεσε για να βρει ένα γκολ που θα πήγαινε το ματς στην παράταση, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Μάλιστα, η Παρί σε μία από τις αντεπιθέσεις της βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Εμπαπέ στο 89′, σφραγίζοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.