Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Φαν Ντάικ: «Δεν φταίει ο Αλισον, δική μου είναι η ευθύνη αποκλειστικά»

Ο αρχηγός της Λίβερπουλ Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, βγήκε μπροστά και ανέλαβε αυτός το βάρος για το λάθος στο γκολ του Μαρτινέλι σε κενή εστία.

Τα τραγικά λάθη του Αλισον έδωσαν την ευκαιρία στην Αρσεναλ να πάρει χθες τη μεγάλη νίκη επί της Λίβερπουλ με 3-1 στο ντέρμπι κορυφής της 23ης αγωνιστικής της Premier League, βάζοντας «φωτιά» στη μάχη του τίτλου.

Στο δεύτερο μέρος κι ενώ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε τον έλεγχο του αγώνα, στο 67ο λεπτό από το τραγικό σφάλμα του Βίρτζιλ Φαν Ντάικ και του Αλισον, ο οποίος βγήκε να διώξει τη μπάλα κι έπιασε αέρα, η Αρσεναλ βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Μαρτινέλι να πλασάρει σε άδεια εστία.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα αγγλικά ΜΜΕ ρίχνουν την ευθύνη στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, που σε αυτόν οφείλεται ουσιαστικά και το τρίτο γκολ των «κανονιέρηδων» με τον Τροσάρ στις καθυστερήσεις, αλλά ο αρχηγός των «κόκκινων», Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, βγήκε μπροστά και ανέλαβε αυτός το βάρος για το λάθος στο 67′ του ντέρμπι στο Λονδίνο.

Αναλυτικά η δήλωση του Φαν Ντάικ

«Δεν φταίει ο Αλισον. Δική μου είναι η ευθύνη αποκλειστικά. Ηταν η φάση που έκρινε το ματς και δεν έκανα αυτό που έπρεπε. Δική μου είναι η ευθύνη γιατί θα έπρεπε να είχα καθαρίσει τη φάση και να μην μπερδέψω τον Αλισον. Με πλήγωσε αυτή η φάση, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο», τόνισε σχετικά ο Ολλανδός σέντερ μπακ.