Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Nάπολι-Σαλερνιτάνα 2-1: Ο Ραχμάνι «λύτρωσε» τους παρτενοπέι στις καθυστερήσεις

Η Νάπολι ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις και με τον Ραχμάνι να σκοράρει στο 93′ πήρε μία σημαντική νίκη επί της ουραγού Σαλερνιτάνα και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από περίπου 1 μήνα

Η Νάπολι επικράτησε με ανατροπή της Σαλερνιτάνα (2-1) στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από έναν μήνα. Ο Ραχμάνι πέτυχε το γκολ της λύτρωσης για τους Παρτενοπέι οι οποίοι ανέβηκαν στην 6η θέση με 31 βαθμούς.

Η Νάπολι ήταν αυτή που ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση της 20η αγωνιστικής της Serie A, όμως αυτή που προηγήθηκε ήταν η Σαλερνιτάνα με τον Αντόνιο Καντρέβα να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής στο 29ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολιτάνο και είχε κερδίσει νωρίτερα ο Σιμεόνε, από ανατροπή του Φάσιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ αντίθετα η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι αμυνόταν με αυτοθυσία προκειμένου να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της λύτρωσης στις καθυστερήσεις  της αναμέτρησης. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Οτσόα, ο Ραχμάνι με προβολή σκόραρε και χάρισε την νίκη στην ομάδα του,

ΝΑΠΟΛΙ: Γκολίνι, Ζεσούς, Ντι Λορέντζο, Ρουί, Ραχμάνι, Γκαετάνο (56’ Ρασπαντόρι), Λομπότκα, Καγιούστε (77’ Ντέμε), Πολιτάνο (66’ Τσέρμπιν), Κβαρατσχέλια, Σιμεόνε

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Οτσόα, Γκιομπέρ (84’ Ντανίλουτς), Φάζιο, Λοβάτο, Σάμπια (90+1’ Μπρόν), Μπράνταριτς, Μαρτεγκάνι, Λεγκόφσκι (66’ Πιερόζι), Καντρέβα, Σίμι (90+2’ Ικουεμέσι), Τσάουνα

Στην άλλη αναμέτρηση, Τζένοα και Τορίνο έμειναν στην «λευκή ισοπαλία» στο «Λουίτζι Φεράρι» και πήραν από έναν βαθμό.