Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Μπαρτσελόνα – Χιρόνα 2-4: Ανεπανάληπτο πάρτι στο Μονζουίκ και κορυφή

Η Χιρόνα διέλυσε στο Μονζουίκ την Μπαρτσελόνα με 4-2 και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga.

Η θαυματουργή Χιρόνα συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο!

Η ομάδα του Μίτσελ έδωσε ακόμη μία υπέροχη παράσταση, αυτή τη φορά στο τοπικό ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, της οποίας επικράτησε στο Μονζουίκ με 4-2 για τη 16η αγωνιστική και σκαρφάλωσε στην κορυφή της La Liga με +2 από τη Ρεάλ και +7 από Ατλέτικο (έχει ματς λιγότερο) και Μπάρτσα.

Τρελαίνει κόσμο η ομάδαρα του Μίτσελ.

Ο Ουκρανός Ντόβμπικ (12′), δύο Ισπανοί ο Μιγκέλ Γκουτιέρεθ (40′), ο Βάλερι Φερνάντεθ (80′) και ο βετεράνος Ουρουγουανός Στουάνι (90+5΄) υπέγραψαν αυτήν τη μεγάλη νίκη, σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Για την Μπαρτσελόνα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λεβαντόφσκι (19′) με κεφαλιά, ενώ ο Γκουντογκάν μείωσε σε 2-3 στο πρώτο λεπτό τω καθυστερήσεων. Δευτερόλεπτα πριν το τέταρτο γκολ της Χιρόνα, ο Λέβα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ισοφάριση με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μπαρτσελόνα: Πένια, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν (65′ Μπαλντέ), Κανσέλο, Ντε Γιονγκ, Γκιντογάν, Πέδρι (80′ Φερμίν), Ραφίνια (66′ Τόρες), Λεβαντόβσκι, Φέλιξ (66′ Γιαμάλ)

Χιρόνα: Γκασανίγκα, Ε. Γκαρθία, Λόπεθ, Μπλιντ, Κόουτο (78′ Βάλερι), Μαρτίν (87′ Σολίς), Α. Γκαρθία, Γκουτιέρεθ, Τσιγκάνκοφ (78′ Πόρτου), Ντόνμπικ (74′ Στουάνι), Σάβιο