Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ατλέτικο Μαδρίτης – Αλμερία 2-1: Νίκησε και πλησίασε στην κορυφή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τη νίκη απέναντι στην Αλμερία και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης! Μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 2-1 της Αλμερία στο «Metropolitano» για τη 16η αγωνιστική της La Liga και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ρεάλ, έχοντας και ματς λιγότερο.

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στη μάχη που δίνει για τον τίτλο.

Στο 18ο λεπτό ο Μοράτα άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορέα έγραψε το 2-0. Στο 62′ ο Μπαμπτιστάο μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το ριμπάουντ από απόκρουση του Όμπλακ ο οποίος με τουλάχιστον τρεις σημαντικές επεμβάσεις στη συνέχεια κράτησε τη νίκη της ομάδας του.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γιορέντε, Βίτσελ, Αθπιλικουέτα (75′ Χιμένες), Σάβιτς, Ντε Πάουλ (61′ Σαούλ), Κορέα (75′ Μολίνα), Λίνο (75′ Ρικέλμε), Κόκε, Γκριεζμάν, Μοράτα (60′ Ντεπάι)

Αλμερία: Μαξιμιάνο, Τσούμι, Μόντες, Γκονζάλες, Ακιέμε, Εμπάρμπα (85′ Ραμαζάνι), Ντιόν Λόπι, Πόζο (85′ Πίγκμαλ), Ρομπερτόνε (86′ Μπάμπα), Αρίμπας, Λέο Μπαπτιστάο