Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1: Γκέλα στην Ανδαλουσία για τους Μαδριλένους

Η Μπέτις «φρέναρε» τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τη δεύτερη Χιρόνα.

Stop της Μπέτις στην Ρεάλ Μαδρίτης. Το σύνολο του Καρλο Αντσελότι άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην Ανδαλουσία (1-1) κόντρα στην Μπέτις, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ξεφύγει από την δεύτερη Χιρόνα.

«Στοπ» από την Μπέτις στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το πρώτο ημίχρονο χωρίς αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με την Ρεάλ να έχει ναι μεν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να γίνει απειλητική προς την εστία των γηπεδούχων. Από την άλλη η Μπέτις είχε ως προταχικό στόχο το μηδέν στα μετόπισθεν, χτυπώντας κυρίως στις αντεπιθέσεις με τις δύο ομάδες έτσι να οδηγούνται στην ανάπαυλα χωρίς τέρματα.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η «Βασίλισσα» κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον συνήθη ύποπτο… Τζουντ Μπέλιγχαμ να «χτυπά» για ακόμη μια φορά στη σεζόν. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, ανεβάζοντας «στροφές».

Κάπως έτσι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ρουιμπάλ στο 66′ να φέρνει το ματς στα ίσα με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Στο τελευταίο διάστημα του ματς η Μπέτις συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων φτάνοντας κοντά στην ανατροπή, ωστόσο η κεφαλιά του Ίσκο σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΕΤΙΣ: Ρουί Σίλβα, Άμπνερ, Πεσέλα, Ρουϊμπάλ, Ριάντ, Ρόκα, Αλτιμίρα (69’ Γουαρδάδο), Ίσκο, Αγιόθε (81’ Λουίζ Ενρίκε), Ζοσέ, Εζαλζουλί (60’ Ντιαό)

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Αλάμπα, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βάθκεθ (81’ Παθ), Μόντριτς (69’ Σεμπάγιος), Κρόος (81’ Νάτσο), Βαλβέρδε, Ντίαθ (78’ Χοσέλου), Μπίνγκχαμ, Ροδρίγο.