Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Αταμάν: «Ο Μήτογλου είναι ο καλύτερος φόργουορντ της Euroleague»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού αποθέωσε τον Ντίνο Μήτογλου, που ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι του Τριφυλλιού.

Με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-76 της Βίρτους Μπολόνια, για την 9η αγωνιστική και πέτυχε την πέμπτη νίκη του στη φετινή Euroleague (5-4).

Παράλληλα, αυτή ήταν η 200η νίκη του Εργκίν Αταμάν στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, με τον Τούρκο προπονητή του Τριφυλλιού να μιλάει για το σπουδαίο επίτευγμά του και να αποθεώνει τον Ντίνο Μήτογλου για την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια.

Υποκλίθηκε στον Ντίνο Μήτογλου ο Τούρκος προπονητής

Ο διεθνής φόργουορντ ήταν ο MVP του Τριφυλλιού και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Αταμάν:

«Μου αρέσει το παιχνίδι, είναι 200 νίκες με ένα καλό παιχνίδι όπως σήμερα. Η Βίρτους είναι μια καλή ομάδα. Παίξαμε έξυπνα στην επίθεση, κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα και ήταν από τα καλύτερά μας παιχνίδια. Είμαι περήφανος για τη 200η νίκη που συνοδεύτηκε και με καλό μπάσκετ. Είναι σημαντικό που μοιράσαμε τον χρόνο. Ο Ναν δεν είναι έτοιμος 100% πήρε χρόνο, έδειξε κάποια πράγματα. Όλοι έδωσαν κάτι. Ο Σλούκας, ο Γκραντ, ο Ντίνος όπως πάντα, είναι ο καλύτερος πάουερ φόργουορντ της λίγκας Θέλουμε κι άλλες νίκες εντός έδρας. Είχαμε 18-19.000 κόσμο. Στα επόμενα παιχνίδια ελπίζω σε σολντ άουτ. Ο κόσμος μας έδωσε ώθηση. Είναι απίστευτο, μακάρι να συνεχίσουμε έτσι».

Το «άστρο» του Τσάμπι Αλόνσο: Δεν έχει υπάρχει αυτό που έχει κάνει φέτος η Λεβερκούζεν (vids)

Η Λεβερκούζεν σε 10 ματς στη φετινή σεζόν σε Μπουντεσλίγκα, Europa League και Κύπελλο έχει γλιτώσει την ήττα ή έχει πάρει τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις.