![Αυτοδιοικητικές εκλογές: Ντέρμπι για γερά νεύρα στον δήμο Θεσσαλονίκης - Ζέρβας vs Αγγελούδη με μεγάλη αποχή](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/10/0810-foto.jpg)
Αυτοδιοικητικές εκλογές: Ντέρμπι για γερά νεύρα στον δήμο Θεσσαλονίκης – Ζέρβας vs Αγγελούδη με μεγάλη αποχή
Η συμμετοχή στον δήμο Θεσσαλονίκης κινείται λίγο πάνω από το 40%, που εκτιμάται ως αρκετά χαμηλή - Ο υποστηριζόμενος υποψήφιος από τη ΝΔ Κ. Ζέρβας και ο ανεξάρτητος Στ. Αγγελούδης στον δεύτερο γύρο
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Όταν οι Γάλλοι πολιτικοί «βυθίζονται» στον Σηκουάνα
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Ντέρμπι για σκληρά νεύρα εκτυλίσσεται στον δήμο Θεσσαλονίκης, με τον νυν δήμαρχο -και υποστηριζόμενο από τη ΝΔ, Κωνσταντίνο Ζέρβα να βρίσκεται στην πρώτη θέση με μικρή διαφορά από τον δεύτερο, Στέλιο Αγγελούδη.
Με την ενσωμάτωση στο 38,66% ο επικεφαλής της παράταξης «Ναι στη Θεσσαλονίκη» κ. Ζέρβας λαμβάνει 27,57%, ενώ, ο ανεξάρτητος υποψήφιος δήμαρχος με την «Ομάδα για τη Θεσσαλονίκη» κ. Αγγελούδης βρίσκεται στο 26,07%.
Στην τρίτη θέση ο Πέγκας
Στην τρίτη θέση είναι ο υποστηριζόμενος από τον ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Σπύρος Πέγκας (Θεσσαλονίκη για όλους) με 20,58%, Ακολουθούν ο Βασίλης Τομπουλίδης (Λαϊκή Συσπείρωση) με 7,04%, η Μαρία Κέκη (Πόλη Ανάποδα) με 5,35%, ο Δρόσος Τσαβλής (Όλοι εμείς) με 5,24% και ο Στέργιος Καλόγηρος (Θεσσαλονίκη Μακεδονία) με 4,69%. Εκτός του νέου δημοτικού συμβουλίου μένουν οι Ιωάννης Κουριαννίδης (Θεσσαλονίκη πόλη Ελληνική) με 1,91% και ο Δημήτριος Ζιαμπάζης (Ενωμένοι Μακεδόνες) με 1,55%.
Η συμμετοχή κινείται λίγο πάνω από το 40%, που εκτιμάται ως αρκετά χαμηλή. Δείτε live τα αποτελέσματα εδώ.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις