Έλτσε – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0: Η υποβιβασμένη Έλτσε «έριξε» τους «ροχιμπλάνκος» από τη 2η θέση

Ήττα-σοκ γνώρισε η Ατλέτικο Μαδρίτης από την Έλτσε, η οποία έχει ήδη αποχαιρετίσει τη La Liga, με 1-0 εκτός έδρας, με τους «ροχιμπλάνκος» να πέφτουν στην 3η θέση, 2 βαθμούς πίσω από τη Ρεάλ.

Η Ελτσε, που ήδη έχει υποβιβαστεί, ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και νίκησε στην έδρα της σήμερα την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη σημαντικότερη νίκη τους τη φετινή σεζόν χάρη στο γκολ του Φιδέλ στο 41ο λεπτό. Οι «ροχιμπλάνκος» ήταν σε κακή ημέρα και δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Έτσι η ομάδα του Σιμεόνε έμεινε 2 βαθμούς πίσω από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Ρεάλ, και θα περιμένει λίγο ακόμα για τη μαθηματική έξοδό της στο επόμενο Champions League.

Νωρίτερα, σπουδαία νίκη-«οξυγόνο» πέτυχε στο Βίγκο η Βαλένθια, επικρατώντας της τοπικής Θέλτα με 2-1. Οι «νυχτερίδες» με τους τρεις αυτούς βαθμούς απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 7ο λεπτό, η Θέλτα ισοφάρισε με τον Σεφέροβιτς (60′), με τον Μάρι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 88′.

Η βαθμολογία:

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»