Κυριακή 05 Μαϊου 2024
ΠΑΟΚ Β’ – Πανσερραϊκός 0-1: Ο Παντεκίδης έδωσε την λύση στα «λιοντάρια»

Με γκολ του Παντεκίδη στις καθυστερήσεις ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Β’ και ξέφυγε στο +9 στην κορυφή του βόρειου ομίλου της Superlague 2.

Την ξέφρενη πορεία του συνεχίζει ο Πανσερραϊκός.

Με «χρυσό» σκόρερ τον Παντεκίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα τα «λιοντάρια» πέτυχαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ Β’, αυξάνοντας έτσι την διαφορά τους στην κορυφή του βορείου ομίλου της Superleague 2 στο +9.

Ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να βρει μεγάλες φάσεις. Στο 19′, το γυριστό σουτ του Κανίς από τη σέντρα του Μούργου έφυγε ψηλά εκτός εστίας ενώ δύο λεπτά αργότερα, το φάουλ του Μούργου δεν βρήκε στόχο.

Τελικά την λύση για τους φιλοξενούμενους έδωσε ο Παντεκίδης στο 92′ με κοντινή προβολή για το τελικό 0-1.

ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κωττάς, Κιτσάκης, Παναγιώτου, Μορικέλι, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (Κουλούρης 85′), Γρόσδης (Xατζηστραβός 62′), Τσοπούρογλου, Σπυράκος (Γιαξής 85′), Γκορντεζιάνι (Πανίδης 77′).

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης, Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Κολομπίνο, Στίνα, Κανίς (Μπαΐροβιτς 62′), Μούργος, Κατσαντώνης.

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).