Ρεάλ Μαδρίτης – Θέλτα 2-0 : «Καθάρισε» τη Θέλτα και σκαρφάλωσε στην κορυφή η Ρεάλ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε (2-0) το εμπόδιο της Θέλτα, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στο 2021.

Το 2020 το αποχαιρέτησε με γκέλα. Το 2021 το καλωσόρισε με τρίποντο. Με γκολ των Βάθκεθ και Ασένσιο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εύκολα (2-0) της Θέλτα, επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν γνώριζε πως δεν είχε άλλα περιθώρια για νέο στραβοπάτημα, καθαρίζοντας την υπόθεση τρίποντο από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Με αυτή τη νίκη, οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στην κορυφή της La Liga με 36 βαθμούς, αλλά έχουν τρία ματς περισσότερα από την 2η Ατλέτικο Μαδρίτης. Όσον αφορά τη Θέλτα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 8η θέση με 23 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Ρεάλ φρόντισε να δείξει τις άγριες διαθέσεις της. Στο 6΄ο Ασένσιο σέντραρε από αριστερά και ο Βάσκεθ με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ζιντάν.

Στο 53ο λεπτό, η Ρέαλ έριξε τίτλους τέλους στο ματς. Ο Βάσκεθ έστρωσε στον Ασένσιο που με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 90+3′ ο Κουρτουά πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ του Μπράις και σε πλασέ του Μπαέθα.

Κάπως έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με τη Ρεάλ να κάνει ποδαρικό με το δεξί στο 2021.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο, Καρβαχάλ (84’ Βινίσιους), Βαράν, Μεντί, Κρόος, (84’ Βαλβέρδε) Μόντριτς (84’ Όντεγκααρντ), Κασεμίρο, Βάσκεθ, Ασένσιο (73’ Αζάρ), Μπενζεμά (90’ Μαριάνο Ντίας)

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μουρίγιο, Μάγιο, Ολάθα, Αραούχο, Τάπια, Ντένις Σουάρεθ, Μπράις Μέντεθ, Νολίτο (64’ Μπαέθα), Άσπας (51’ Μπελτράν), Μίνα

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.