Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Νίκη - ανάσα για την Φιορεντίνα (3-2)

Νίκη – ανάσα για την Φιορεντίνα (3-2)

Η Φιορεντίνα νίκησε εντός έδρας την Ουντινέζε με 3-2 για την 5η αγωνιστική της Serie A.

Σημαντική νίκη πήρε στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα καθώς επικράτησε με 3-2 της Ουντινέζε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «βιόλα» πίεσαν από την αρχή του παιχνιδιού και λίγο μετά το δεκάλεπτο άνοιξαν το σκορ. Στο 11ο λεπτό ο Μπιράγκι γύρισε για τον Καστροβίλι ο οποίος πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καστροβίλι έκανε τη σέντρα και ο Μιλένκοβιτς με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με κεφαλιά του Οκάκα σε 2-1, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καστροβίλι έδωσε και πάλι τη λύση στην ομάδα του καθώς στο 51′ έκανε το 3-1 για τους «βιόλα» με πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ. Στο 86′ ο Φορεστιέρι σέντραρε και ο Οκάκα σκόραρε και πάλι για το 3-2, σκορ που έδωσε τη νίκη στη Φιορεντίνα που έφτασε τους 7 βαθμούς.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Κάσερες, Μπιράγκι, Μιλένκοβιτς, Λιρόλα (80′ Βενούτι), Πετσέγια (38′ Μαρτίνεθ), Μποναβεντούρα (80′ Πουλγκάρ), Αμραμπάτ, Καστροβίλι, Καγιεχόν, Βλάχοβιτς

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Νίκολας, ΝτεΜαϊό, Ουβετζάν (55′ Πουσέτο), Μπεκιάο, Σαμίρ (82′ Μπονιφάτσι), Αρσλάν (55′ Γουάλας), ΝτεΠολ, Μολίνα, Περέιρα (82′ Φορεστιέρι), Οκάκα, Λαζάνια (70′ Ντεουλοφέου)

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.