Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός- Χάποελ Κφαρ Σαμπά 3-0

Άλμα πρόκρισης στους «16» του Challenge Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ της Χάποελ Κφαρ Σαμπά, στο πρώτο ματς για τους «32» της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Χάποελ Κφαρ Σαμπά και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους «16» του CEV Challenge Cup στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Ερυθρόλευκες είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πήραν μια καθαρή νίκη και απέκτησαν το πλεονέκτημα για πρόκριση στους «16», ενόψει του δεύτερου αγώνα που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (19/4) στο Ισραήλ, όπου χρειάζονται δυο σετ για να σφραγίσουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στην επόμενη φάση, η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού UTE Budapest-Yenisei Krasnoyarsk.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο σετ, πιέζοντας από το σερβίς. Στο 12-10 οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με ένα σερί 2-0, έφτασαν τη διαφορά στο συν τέσσερα (14-10), διατηρώντας τον έλεγχο. Η Σκοτ πέρασε έξυπνα την μπάλα στο αντίπαλο τερέν, για το 23-19 από τη Ζακχαίου, για το σετ-μπολ. Η Τοτσίδου τελειώνει το σετ, για το 25-20 και το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-1, για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 4-3 και να ισοφαρίσει σε 6-6.  Συν τέσσερα και 15-11 για τις «ερυθρόλευκες» με πλασέ της Χριστοδούλου, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Χάποελ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και η διαφορά έφτασε πρώτη φορά στους έξι πόντους (19-13). Σετ μπολ από το «ερυθρόλευκο» μπλοκ και η Λαμπρούση γράφει το 25-15 και το 2-0 στην αναμέτρηση.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με διαδοχικές ισοπαλίες για τις δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 και 9-7 και με νέο άσσο, από τη Χίπε αυτή τη φορά, η διαφορά ανέβηκε στο συν τρία (10-7). Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός πάνω στο φιλέ και πιέζοντας από το σερβίς, έφτασε στο 19-10.

Μπλοκ της Ζακχαίου και σετ μπλοκ ματς μπολ (24-13). Το σετ τελειώνει με λάθος των φιλοξενούμενων (25-14). Ο Ολυμπιακός πήρε έτσι τη νίκη με 3-0 σετ κάνοντας αποφασιστικό βήμα, για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χίπε με 17 πόντους και ακολούθησαν η Σκοτ με 16, εκ των οποίων 3 από μπλοκ και η Ζακχαίου με 12, έχοντας 5/8 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 3 άσσους.

Τα σετ: 25-20 (23′), 25-15 (24′), 25-14 (20′)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Σκοτ 16 (13/23 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ., 56% αρ.), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (5/6 επ.), Χίπε 17 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 12 (5/8 επ., 4 μπλοκ. 3 άσσοι), Τοτσίδου 9 (8/17 επ., 1 άσσος, 52% υπ., 30% αρ.), Κακουράτου -λ, Κονόμη -λ (75% υπ., 58% αρ.) / Ζιβογίνοβιτς, Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου

Χάποελ Κφαρ Σαμπά: Ντεβάς 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Χροσένκοβα 6 (5/10 επ., 1 άσσος), Βελικιού 7 (7/26 επ., 40% υπ., 27% αρ.), Ντε Καρβάλιο 4 (3/14 επ., 1 άσσος), Κιζάκοβα 8 (8/23 επ., 38% υπ., 38% αρ.), Κορέα 1 (1/2 επ.), Σιρ -λ (28% υπ., 17% αρ.) / Μπεν Χαίμ, Χοντόροφ

LIVE: Αταλάντα – Λίβερπουλ

Παρακολουθήστε live στις 22:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Αταλάντα – Λίβερπουλ για τα προημιτελικά του Europa League. Τηλεοπτικά από Cosmote Sport 7 HD.