Ο Φοίνικας Σύρου διέκοψε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού

Οι νησιώτες νίκησαν με ανατροπή τον Ολυμπιακό και έσπασαν το «ερυθρόλευκο» αήττητο – Στις 44 νίκες σταμάτησε το σερί των Πειραιωτών

Στη Σύρο σταμάτησε τελικά το εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού, με τους Ερυθρόλευκους να ξεμένουν από δυνάμεις μετά το δεύτερο σετ και να γνωρίζουν την ήττα με 3-2, για την 18η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι Πειραιώτες παρότι προηγήθηκαν 2-0 σετ, δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την κούραση των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ από την μάχη με την Τρεντίνο και να φτάνουν σε μία πολύ σπουδαία επιτυχία. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στις 44 νίκες, με τους Ερυθρόλευκους να στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στη ρεβάνς με την Τρεντίνο για τα ημιτελικά του CEV Cup.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Σύρου ήταν ο Καϊσλασάλο, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Εβάντρο με 25 πόντους και 4 μπλοκ. Από τον Ολυμπιακό 17 πόντους είχε ο Ζουπάνης και άλλους 15 ο Αλεξίεφ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες (24-26, 24-26) και όλα έδειχναν ότι θα πετύχουν την 45η συνεχόμενη νίκη τους στη Volleyleague. Στο τρίτο σετ, ωστόσο, οι παίκτες του Φοίνικα αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με 26-24 μείωσαν σε 2-1. Στους νησιώτες κατέληξε και το τέταρτο σετ, με τον Φοίνικα να κάνει το 25-22 και το 2-2. Στο τάι μπρέικ οι Ερυθρόλευκοι πλέον είχαν ξεμείνει εντελώς από δυνάμεις. Η ομάδα της Σύρου παρέμεινε συγκεντρωμένη και με 15-12 έφτασε στην ολική ανατροπή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 24-26
2ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 26-24
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 24-26, 26-24, 25-22, 15-12) σε 124′

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εβάντρο 28 (21/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 29 (26/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/20 επ., 39% υπ. – 29% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Βελούδης (λ, 48% υπ. – 29% άριστες), Κιόσης, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 15 (12/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 17% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. – 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Σμιτ 4 (4/5 επ.), Ραούβερντινκ (40% υπ. – 20% άριστες).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για τον αγώνα και την σπουδαία νίκη του Φοίνικα: «Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών. Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε, πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι πως γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίντο. Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.