Η ΑΕΚ έχασε από τη Στρασμπούρ και η πρόκριση δυσκολεύει

Η αμυντική... κατάρρευση του δευτέρου ημιχρόνου και τα... παιδαριώδη λάθη των τελευταίων δευτερολέπτων «στοίχισαν» στην ΑΕΚ, η οποία πλέον βλέπει το στόχο της πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League να απομακρύνεται. Η Ένωση έπεσε με το τελικό 87-88 από την Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ, για την 12η αγωνιστική, και είδε το ρεκόρ της στον 3o όμιλο να υποχωρεί σε 6-6, εν αντιθέσει με τους Γάλλους που το βελτίωσαν σε 7-5.

Η αμυντική… κατάρρευση του δευτέρου ημιχρόνου και τα… παιδαριώδη λάθη των τελευταίων δευτερολέπτων «στοίχισαν» στην ΑΕΚ, η οποία πλέον βλέπει το στόχο της πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League να απομακρύνεται.

Η Ένωση έπεσε με το τελικό 87-88 από την Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ, για την 12η αγωνιστική, και είδε το ρεκόρ της στον 3o όμιλο να υποχωρεί σε 6-6, εν αντιθέσει με τους Γάλλους που το βελτίωσαν σε 7-5.

Πλέον η ΑΕΚ χρειάζεται το «2Χ2» στις εναπομείνασες αγωνιστικές και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ των 13 λαθών, πάντως, κατάφερε -παρά τους 53 πόντους που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο- να επιστρέψει από το -10 (72-82 στο 36΄) και περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε άγγιξε την ανατροπή. Ωστόσο, ο Κέλσι Μπάρλοου εξελίχθηκε σε μοιραίο παίκτη, καθώς στην προσπάθεια του για το νικητήριο σουτ έκανε λάθος και καταδίκασε την ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ο Σάκοτα με 16 πόντους, ενώ από τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα (Βασιλόπουλος, Χάντερ) στο παρκέ βρέθηκε μόνο ο Βασιλόπουλος, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός στα περίπου δύο λεπτά που έμεινε στο παρκέ (0π., 1ασ.). Από τη Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Μποστ με 23 πόντους.

Η παραγωγικότητα της ΑΕΚ, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας της, σε συνδυασμό με τα σωστά αμυντικά αντανακλαστικά, βοήθησαν την Ένωση να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και να κλείσει χωρίς… άγχος τα πρώτα δύο δεκάλεπτα (23-18, 42-35). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η Στρασμπούρ κυριάρχησε με τη δημιουργία της μέσα στο παρκέ, η άμυνα της ΑΕΚ δεν ήταν αυτή που έπρεπε και οι Γάλλοι από το εις βάρος τους 57-50 στο 26΄ απάντησαν με επιμέρους σκορ 6-14 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας ανατρέψει την κατάσταση (63-64).

Στα πρώτα λεπτά του… επιλόγου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στόχο από τα 6.75 και στο 36΄ ξέφυγαν με +10 (72-82). Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και με το σκορ στο 78-86, η ΑΕΚ έβγαλε αμυντική αντίδραση και με σερί 7-0 μείωσε αρχικά σε 85-86 και εν συνεχεία σε 87-88. Ωστόσο, στα 13 δευτερόλεπτα για τη λήξη, ο Μπάρλοου προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά υπό την πίεση του αντιπάλου του δίστασε να σουτάρει και ενώ είχε σηκωθεί, εν τέλει άφησε την μπάλα στο παρκέ… Με το χρόνο να μην είναι υπέρ της η ΑΕΚ έπεσε με το τελικό 87-88.

Τα δεκάλεπτα:
23-18, 42-35, 63-64, 87-88

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Ζουράποβιτς (Βοσνία), Καλατράβα (Ισπανία), Βελίκοβ (Βουλγαρία)

ΑΕΚ: Τζέιμς 21 (2), Γκριν 11, Χάρις 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 16 (1), Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 6, Μαυροειδής 9, Καββαδάς 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ:
Ίνγκλις 15 (1), Μποστ 23 (3), Ράιτ 7, Άτκινς 12 (1), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 11 (3), Λόγκαν 13 (3), Μπιλάν 4.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.