Ο ΠΑΟΚ αφεντικό της πόλης, νίκες για ΑΕΚ, Φάρο, Λαύριο, Προμηθέα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη, τον οποίο νίκησε με 63-57 στο Παλατάκι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών. Στα ματς που άνοιξαν την αυλαία, η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο με 86-60 απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιιάδας, ο Φάρος νίκησε τα Τρίκαλα με 77-70, το Λαύριο επιβλήθηκε του Κολλοσού Ρόδου με 80-62 και ο Προμηθέας νίκησε την Κύμη με 93-82. Την Κυριακή ο Πανιώνιος υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (17:00) και ο Ολυμπιακός το Ρέθυμνο (18:00).

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη, τον οποίο νίκησε με 63-57 στο Παλατάκι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Στα ματς που άνοιξαν την αυλαία, η ΑΕΚ είχε εύκολο έργο με 86-60 απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιιάδας, ο Φάρος νίκησε τα Τρίκαλα με 77-70, το Λαύριο επιβλήθηκε του Κολλοσού Ρόδου με 80-62 και ο Προμηθέας νίκησε την Κύμη με 93-82.

Την Κυριακή ο Πανιώνιος υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (17:00) και ο Ολυμπιακός το Ρέθυμνο (18:00).

ΠΑΟΚ-Άρης 63-57

Μετά από ένα αγώνα θρίλερ ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 63-57 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Λάκι Τζόουνς με 20 πόντους, ενώ από τους «κίτρινους» ο Αθηναίου με ,επίσης, 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.

ΓΣΛ Φάρος-Τρίκαλα 77-70

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΓΣΛ Φάρος, ο οποίος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν τάσεις αυτοκτονίας. Με ένα σερί 23-8 οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70.

Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου 80-62

Το Λαύριο πήρε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 80-62 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουρ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

Προμηθέας Π.-Κύμη 93-82

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Κύμης με 93-82 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Η ομάδα της Ευβοίας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χολ με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιθ με 24 ποντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82.

ΑΕΚ-Κόροιβος Αμ. 86-60

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ που νίκησε με 86-60 τον Κόροιβο Αμαλιάδας σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Μπάρλοου με 14 πόντους ένω για τους φιλοξενούμενους από 12 πόντους σημείωσαν οι Ντεκόζεϊ και Κάρσον.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.