Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Με χατ τρικ του Ικάρντι η Ίντερ 3-2 τη Μίλαν

Με χατ τρικ του Μάουρο Ικάρντι που ολοκλήρωσε με πέναλτι στο 90', η Ίντερ επικράτησε με 3-2 της Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Campionato. Την καλή πορεία τους στο ξεκίνημα συνεχίζουν Σαμπντόρια και Μπολόνια, που προχώρησαν με νίκες. Αντίθετα η Τορίνο έχασε έδαφος, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κροτόνε, διασώζοντας μάλιστα το βαθμό στις καθυστερήσεις. Νίκη «ανάσα» πέτυχε η Φιορεντίνα επί της Ουντινέζε (2-1), χάρη σε δύο γκολ του -πρώην παίκτη των «φριουλάνι»- Σιρίλ Τερό, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η πρώτη φετινή νίκη της Τζένοα, που επικράτησε με 3-2 της Κάλιαρι στη Σαρδηνία.

Λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για το Europa League (19/10) η Μίλαν ηττήθηκε 3-2 από την Ιντερ στο κλασικό ντέρμπι του Μιλάνου. Αδιαφιλονίκητος πρωταγωνιστής ήταν ο αρχηγός των «νερατζούρι» Μάουρο Ικάρντι που πέτυχε χατ-τρικ με το νικητήριο γκολ από τη βούλα του πέναλτι στο 90΄. Στην… μοιραία παράβαση υπέπεσε ο Ροντρίγκες κι έτσι γράφτηκε η ιστορία στο Derby della Madonnina υπ΄αριθμόν 219!

Η Μίλαν παρατάχθηκε με τους: Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Μουζάκιο, Ροντρίγκες, Ρομανιόλι (78΄ Λοκατέλι), Μπίλια, Μποναβεντούρα, Κεσιέ (46΄ Κουτρόνε), Μπορίνι, Αντρέ Σίλβα, Σούσο

Παραμονές του αγώνα με την ΑΕΚ, εγείρονται πλέον σοβαρά θέματα για τους «ροσονέρι» που μετά απο 8 αγωνιστικές στη Serie A έχουν τους μισούς βαθμούς από την πρωτοπόρο Νάπολι (24-12) και επτά λιγότερους από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League…

Την καλή πορεία τους στο ξεκίνημα του ιταλικού πρωταθλήματος συνεχίζουν Σαμπντόρια και Μπολόνια, που προχώρησαν με νίκες.

Η ομάδα της Γένοβας επικράτησε με ανατροπή στο β΄ ημίχρονο 3-1 της Αταλάντα στο «Λουίτζι Φεράρις» και οι «ροσομπλού» νίκησαν 2-1 στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα» τη ΣΠΑΛ, με τον Βασίλη Τοροσίδη να χρησιμοποιείται ως αλλαγή (αντικατέστησε στο 73΄ τον Εμπαγέ), ενώ ο Μάριος Οικονόμου έμεινε στον πάγκο των ηττημένων.

Αντίθετα η Τορίνο έχασε έδαφος, καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κροτόνε, διασώζοντας μάλιστα το βαθμό στις καθυστερήσεις.

Νίκη «ανάσα» πέτυχε η Φιορεντίνα επί της Ουντινέζε (2-1), χάρη σε δύο γκολ του -πρώην παίκτη των «φριουλάνι»- Σιρίλ Τερό, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η πρώτη φετινή νίκη της Τζένοα, που επικράτησε με 3-2 της Κάλιαρι στη Σαρδηνία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης ημέρας της Serie A:

Γιουβέντους-Λάτσιο 1-2
(23΄ Ντάγκλας Κόστα – 47΄, 54΄πεν. Ιμόμπιλε)

Ρόμα-Νάπολι 0-1
(20΄ Ινσίνιε)

Φιορεντίνα-Ουντινέζε 2-1
(28΄, 57΄ Τερό – Σαμίρ)

Μπολόνια-ΣΠΑΛ 2-1
(30΄ Πόλι, 49΄αυτ. Σάλαμον – 88΄ Αντενούτσι)

Κάλιαρι-Τζένοα 2-3
(48΄ Παβολέτι, 79΄πεν. Ζοάο Πέδρο – 8΄ Γκαλαμπίνοφ, 35΄ Τααράμπτ, 75΄ Ριγκόνι)

Κροτόνε-Τορίνο 2-2
(25΄ Ρόντεν, 64΄ Μαρτέλα – 53΄ Φάλκε, 90+2΄ Ντε Σιλβέστρι)

Σαμπντόρια-Αταλάντα 3-1
(56΄ Ζαπάτα, 59΄ Καπράρι, 68΄ Λίνετι – 21΄ Κριστάντε)

Σασουόλο-Κιέβο 0-0

Ιντερ-Μίλαν 3-2
(28΄, 63΄, 90΄πεν. Ικάρντι – 56΄ Σούσο, 80΄ Μποναβεντούρα)

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Sport: «Φοβίζουν οι δυο… μεταγραφές του Ολυμπιακού»

Η εφημερίδα της Βαρκελώνης αναλύει τα ατού των «ερυθρολεύκων» ενόψει του πέμπτου αγώνα