Κρίσταλ(ινη) «βόμβα», «κόκκινο» το ντέρμπι, γκέλα η Γιουνάιτεντ

Τη μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στην Premier League έκανε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία νίκησε με 2-1 την Τσέλσι μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα. Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Έβερτον στο «Άνφιλντ». Νέα «γκέλα» έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παραχώρησε «λευκή ισοπαλία» στο «Όλντ Τράφορντ στην Γουέστ Μπρομ κι έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το Champions League.

Τη μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στην Premier League έκανε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία νίκησε με 2-1 την Τσέλσι μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Την ώρα που οι «μπλε», αν και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, δέχτηκαν δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά και δεν κατάφεραν σε 90 λεπτά αγώνα (ο διαιτητής κράτησε 11 λεπτά καθυστερήσεις) να ισοφαρίσουν, η Τότεναμ περνούσε με 2-0 από την έδρα της Μπέρνλι και η διαφορά των δύο ομάδων είναι, πλέον, στους 7 βαθμούς, ενώ έχουν άλλα 9 ματς να δώσουν μέχρι το φινάλε.

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Έβερτον στο «Άνφιλντ».

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Μανέ, ενώ, τρία λεπτά μετά την ισοφάριση του Πένινγκτον, ο Κουτίνιο έβαλε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ εκ νέου μπροστά. Το τελικό σκορ στο κλασικό ντέρμπι του Λίβερπουλ διαμόρφωσε ο Ορίγκι που αντικατέστησε νωρίτερα τον τραυματία Μανέ.

Νέα «γκέλα» έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που παραχώρησε «λευκή ισοπαλία» στο «Όλντ Τράφορντ στην Γουέστ Μπρομ κι έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το Champions League.

Την 4η σερί νίκη της από τότε που ανέλαβε ο Κρεγκ Σέικσπιρ πέτυχε η Λέστερ και, πλέον, οι «αλεπούδες» έδιωξαν σε μεγάλο βαθμό από πάνω τους το άγχος του υποβιβασμού.

Στο 0-0 έμειναν οι ισόβαθμοι Σαουθάμπτον και Μπόρνμουθ.

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:

Λίβερπουλ-Εβερτον 3-1
(8΄ Μανέ, 31΄ Κουτίνιο, 60΄ Ορίγκι – 28΄ Πένινγκτον)

Μπέρνλι-Τότεναμ 0-2
(66΄ Ντάιερ, 77΄ Σον Χέουνγκ-Μιν)

Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 1-2
(5΄ Φάμπρεγας – 9΄ Ζαχά, 11΄ Μπεντέκε)

Χαλ-Γουέστ Χαμ 2-1
(53΄ Ρόμπερτσον, 86΄ Ρανόκια – 18΄ Κάρολ)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι