Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Oμίλους από το… παράθυρο ο Ολυμπιακός, εύκολα ΠΑΟΚ, ΠΑΟ

Σε... θρίλερ εξελίχθηκε η προσπάθεια πρόκρισης του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, καθώς οι Πειραιώτες έχασαν το προβάδισμα που είχαν από τη νίκη τους με 1-0 επί της Αρούκα στην Πορτογαλία. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν το γκολ στο 80' από τον Γκέγκε και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Ντομίνγκες... λύτρωσε τον Ολυμπιακό με το γκολ της ισοφάρισης (1-1), ενώ στο 113' ο Ιντέγιε έκανε το 2-1 και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση (Ολυμπιακός - Αρούκα 2-1). Χρονικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πέρασε πρώτος στους ομίλους, καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος στη Δανία (Μπρόντμπι - ΠΑΟ 1-1), έχοντας «προίκα» το 3-0 της Λεωφόρου. Ακολούθησε ο ΠΑΟΚ με... σβηστές μηχανές κόντρα στους Γεωργιανούς (ΠΑΟΚ - Ντιναμό Τιφλίδας 2-0).

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε η προσπάθεια πρόκρισης του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, καθώς οι Πειραιώτες έχασαν το προβάδισμα που είχαν από τη νίκη τους με 1-0 επί της Αρούκα στην Πορτογαλία.

Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν το γκολ στο 80′ από τον Γκέγκε και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Ντομίνγκες… λύτρωσε τον Ολυμπιακό με το γκολ της ισοφάρισης (1-1), ενώ στο 113′ ο Ιντέγιε έκανε το 2-1 και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση (Ολυμπιακός – Αρούκα 2-1).

Χρονικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πέρασε πρώτος στους ομίλους καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος στη Δανία (Μπρόντμπι – ΠΑΟ 1-1), έχοντας «προίκα» το 3-0 της Λεωφόρου.

Ακολούθησε ο ΠΑΟΚ με… σβηστές μηχανές κόντρα στους Γεωργιανούς (ΠΑΟΚ – Ντιναμό Τιφλίδας 2-0).

Απίστευτο κάζο της Γουέστ Χαμ από την Άστρα

Ο αποκλεισμός «σοκ» της Γουέστ Χαμ για δεύτερη συνεχή χρονιά από τη ρουμανική Άστρα, χάνοντας με 1-0 μέσα στο Λονδίνο θα μείνει στην Ιστορία!

Οι Βρετανοί αποκλείστηκαν πέρυσι από την Άστρα στον 3ο προκριματικό και φέτος, όταν η κληρωτίδα έβγαλε ξανά το ίδιο ζευγάρι στα πλέι οφ, όλοι πόνταραν τα λεφτά τους στην… εκδίκηση των «σφυριών». Ωστόσο, η ισοπαλία 1-1 στο πρώτο ματς άφηνε κάποιες… μηδαμινές ελπίδες στους Ρουμάνους.

Στη ρεβάνς ο Φελίπε Τεϊσέιρα σκόραρε στο 45′ για το 0-1 και στα υπόλοιπα 45’ όσο κι αν το πάλεψε η Γουέστ Χαμ, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

To πρόγραμμα των Β΄ αγώνων των play off του Europa League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):