Τρένο η «Γιούβε» νίκησε και τη Φιορεντίνα, νέα ήττα η Λάτσιο

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του σκουντέτο η Γιουβέντους, η οποία στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Φιορεντίνα. Σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία έκανε η Παλέρμο φεύγοντας με το «διπλό» από την έδρα της Φροσονόνε, η οποία είναι επίσης στη ζώνη του υποβιβασμού. Με το «διπλό» έφυγε από το Τορίνο η Σασουόλο, η οποία επικράτησε με 3-1 της ομώνυμης ομάδας. Νέα ήττα υπέστη η Λάτσιο αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια.

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του σκουντέτο η Γιουβέντους, η οποία στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μάτζουκιτς, ισοφαρίστηκαν από τον Κάλινιτς στο 81′ αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Μοράτα χάρισε τη νίκη στους Μπιανκονέρι. Μάλιστα, ο Κάλινιτς στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία να σώσει τον βαθμό για τους Βιόλα, με τον Μπουφόν να αποκρούει το πέναλτι των γηπεδούχων.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία έκανε η Παλέρμο φεύγοντας με το «διπλό» από την έδρα της Φροσονόνε, η οποία είναι επίσης στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο στο 56ο λεπτό, ενώ στο 90ο λεπτό ο Τρακόβσκι «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του. Πλέον η Παλέρμο ισοβαθμεί με την Κάρπι (σ.σ έχει ματς λιγότερο) στη 17η θέση, δύο βαθμούς μπροστά από τη Φροσινόνε που έχει 30 βαθμούς.

Με το «διπλό» έφυγε από το Τορίνο η Σασουόλο, η οποία επικράτησε με 3-1 της ομώνυμης ομάδας. Νέα ήττα υπέστη η Λάτσιο αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ιντερ-Ουντινέζε 3-1
(36΄, 75΄ Γιόβετιτς, 90+5΄ Εντερ – 9΄ Τερό)

Σαμπντόρια-Λάτσιο 2-1
(20′ Φερνάντο, 78′ Ντιακιτέ – 3′ Τζόρτζεβιτς)

Τορίνο-Σασουόλο 1-3
(7′ Πέρες – 3′ Σανσόνε, 75′ Πελούσκο, 90′ Τρότα)

Φιορεντίνα-Γιουβέντους 1-2
(81′ Κάλινιτς – 39′ Μάντζουκιτς, 83′ Μοράτα)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.