Τεσσάρα η Γιουβέντους στην Τορίνο, ρεκόρ ο Μπουφόν, «Χ» στο Μιλάνο

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου στην Ιταλία έκανε η Γιουβέντους, επικρατώντας 4-1 της Τορίνο στο τοπικό ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής. Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν νικήθηκε στο 48΄ από πέναλτι του Μπελότι, πρόλαβε όμως να πετύχει ένα μεγάλο ρεκόρ, καθώς συμπλήρωσε 973 λεπτά με την εστία του απαραβίαστη, ξεπερνώντας τα 929΄ του Σεμπαστιάνο Ρόσι, από την «θρυλική» Μίλαν της περιόδου 1993-94.

Αν και έχασε νωρίς τον Ντιμπάλα λόγω τραυματισμού, η «σινιόρα βέκια» προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο και, μετά τη μείωση του σκορ από τον Μπελότι, «καθάρισε» το ματς με δύο γκολ του Μοράτα (που είχε αντικαταστήσει τον Αργεντινό).

Με τον Γκονζάλο Ιγκουαίν να πετυχαίνει δύο γκολ, η Νάπολι επικράτησε εντός έδρας, 3-1, της Τζένοα, μειώνοντας στους 3 βαθμούς την απόσταση από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 29 γκολ σε 30 αγώνες, με τη Νάπολι να ανατρέπει το σκορ στο Σαν Πάολο.

Στο πρώτο μέρος, η Νάπολι ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Τζένοα ήταν τελικά αυτή που άνοιξε το σκορ με… βολίδα του Ρινκόν στο 10ο λεπτό. Στο 51ο λεπτό, ο Χισάι βρήκε ιδανικά τον Ιγκουαίν για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ιγκουαίν είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους «παρτενοπέι», αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση μετά την πάσα του Χάμσικ. Ο Τσέρτσι σε δύο περιπτώσεις (65′, 70′) έχασε επίσης την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους Γενοβέζους. Και… στο 81΄ ο Ιγκουαίν με εκπληκτικό πλασέ «έγραψε» το 2-1, ενώ ο Ελ Καντούρι στις καθυστερήσεις (90+1′) διαμόρφωσε το 3-1. Στο 65΄ λεπτό πέρασε αλλαγή, στη θέση του Λούκα Ριγκόνι, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης για τους φιλοξενούμενους.

Με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας συμβιβάστηκε η Μίλαν υποδεχόμενη τη Λάτσιο (1-1), στο «Σαν Σίρο», σε αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της αγωνιστικής του Campionato.

Οι «ροσονέρι» δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ισοπαλίες των Φιορεντίνα κι Ίντερ και παρέμειναν στο -6 από τις προνομιούχες θέσεις. Στο ά μέρος σημειώθηκαν και τα δύο γκολ της αναμέτρησης: Αρχικά, στο 9ο λεπτό, ο Παρόλο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ρωμαίους, ενώ στο 15΄ ο Λουίζ Αντριάνο άφησε την κατάλληλη στιγμή στον Μπάκα που με ωραίο τελείωμα πέτυχε την ισοφάριση.

Η Μίλαν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ούτε το γεγονός πως η Λάτσιο έμεινε με 10 παίκτες στο 84΄, λόγω αποβολής του Λούλιτς.

Την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα δεν κατάφερνε να εκμεταλλευθεί την ισοπαλία στο Ρόμα-Ιντερ, καθώς έμεινε στο 0-0 με τη Φροζινόνε και παραμένει στο -5 από τους «τζιαλορόσι» και ισόβαθμη με τους «νερατζούρι».

Η Βερόνα του Βαγγέλη Μόρα (βασικός) έχασε 2-1 εντός έδρας από την Κάρπι στο ντέρμπι ουραγών και ουσιαστικά αποχαιρέτησε από σήμερα τη Serie A, ενώ σε κίνδυνο παραμένουν η Σαμπντόρια (έχασε 1-0 στη Γένοβα από την Κιέβο) και η Ουντινέζε (1-1 με τη Σασουόλο αν και προηγήθηκε), την εστία της οποίας υπερασπίστηκε και πάλι ο Ορέστης Καρνέζης.

Καθοριστικό βήμα προκειμένου να αποφύγει τις… περιπέτειες και να παραμείνει στην κατηγορία, έκανε η Αταλάντα, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπολόνια.

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Γκόμεζ (27`) και Ντιαμάντι (45`), ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα εννέα παίκτες, λόγω αποβολής των Μπαγέ (78`) και Κασταλντέλο (85`).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 30ης αγωνιστικής στη Serie A, έχουν ως εξής:

Βερόνα-Κάρπι 1-2
(63΄ Ιονίτα – 42΄ Ντι Γκαούντιο, 66΄ Λαζάνια)

Σαμπντόρια-Κιέβο 0-1
(24΄ Μετζιορίνι)

Σασουόλο-Ουντινέζε 1-1
(64΄ Πολιτάνο – 8΄ Ζαπάτα)

Τορίνο-Γιουβέντους 1-4
(48΄πεν. Μπελότι – 33΄ Πογκμπά, 42΄ Κεντίρα, 63΄, 76΄ Μοράτα)

Νάπολι-Τζένοα 3-1
(51΄ & 81΄ Ιγκουαίν, 90΄ Ελ Καντουρί – 10΄ Ρινκόν)

Βερόνα 19

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.