Η ταινία «14 και άνω» του Αντρέι Ζάιτσεφ από τη Ρωσία κέρδισε το βραβείο καλύτερης ταινίας Μεγάλου Μήκους στο 18ο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και για Νέους.

Το Φεστιβάλ ολοκληρώθηκε με επιτυχία και με την απονομή των βραβείων. «Σε μια εποχή που υψώνονται σύνορα, και το Αιγαίο έχει μετατραπεί σε μια θάλασσα θανάτου για παιδιά, η διοργάνωση έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία…» είπε ο Δημήτρης Σπύρου, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Ολυμπίας, αλλά και ο Νίκος Θεοδοσίου, καλλιτεχνικός υπεύθυνος της Camera Zizanio.

Την Παρασκευή στην Ολυμπία βρέθηκε η γενική γραμματέας του ΥΠΠΟ Μαρία Βλαζάκη,  η οποία ξεναγήθηκε στους χώρους της διοργάνωσης, αλλά και στο Μουσείο Πύργου.

Το Φεστιβάλ θα μεταφερθεί και στην Αθήνα, στον κινηματογράφο Αλκυονίδα στις 10-16 Δεκεμβρίου.

Αναλυτικά τα βραβεία:

Τμήμα Μυθοπλασίας και Animation

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής

  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μεγάλου Μήκους: 14 και Άνω, Αντρέι Ζάιτσεφ, Ρωσία
  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μικρού Μήκους: Ομογάλακτος, Βαχράν Μχιταγιάν, Πολωνία-Αρμενία
  • Βραβείο καλύτερης ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Σκιές και Φτερούγες, Ελίς Μενγκ και Ελεονόρα Μαρινόνι, Ελβετία
  • Βραβείο Σκηνοθεσίας ταινίας Μεγάλου Μήκους: Μπεάτα Γκαρντελέρ, Κοπάδι, Σουηδία
  • Βραβείο Σεναρίου ταινίας Μεγάλου Μήκους: Μπεάτα Γκαρντελέρ, Κοπάδι, Σουηδία
  • Βραβείο Ερμηνείας Αγοριού σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Γκλεμπ Καλιούτσνι, 14 και Άνω
  • Βραβείο Ερμηνείας Κοριτσιού σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Φατιμέ Αμεζί, Κοπάδι
  • Ειδική Μνεία σε ταινία Μεγάλου Μήκους: Θύλακας, Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία
  • Ειδική Μνεία σε Ταινία Μικρού Μήκους: Agg, Στέιλ Στάιν Μπεργκ, Νορβηγία
  • Ειδική Μνεία σε ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Ο ελέφαντας και το ποδήλατο, Ολέσια Στσούκινα, Γαλλία-Βέλγιο

Βραβεία Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

  • Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων: Το δώρο, Τζέικομπ Φρέι, Γερμανία
  • Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας: Το πιάνο από την Αμερική, Πολ Λίμινγκ, Ιαπωνία
  • Καλύτερη Ταινία Μεγάλου Μήκους: Λαβύρινθος, Ντάγκλας Μπόσγουελ, Βέλγιο-Ολλανδία

Τμήμα Kids and Docs

Α. Βραβεία Κριτικής Επιτροπής

  • Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Η ζωντανή φωτιά, Οστάπ Κόστιου, Ουκρανία
  • Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Στο σχολείο, Σόε Μόε Αούνγκ, Μιανμάρ
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Η αναβίωση της Μπρούντιμπαρ, Γερμανία – Τσεχία
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Ενηλικίωση, Τεμπόχο Έντκινς, Λεσότο – Αφρική- Γερμανία
  • Εύφημος Μνεία σε Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Το βουνό, Χασάν Σερίν, Τουρκία

Β. Βραβεία Κριτικής Επιτροπής των Παιδιών

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους: Οι Γενναίοι: Τα Παιδιά της Εξέγερσης της Βαρσοβίας, του Τόμας Στάνκιεβιτς, Πολωνία

Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους: Ο Θεός δεν μοιράζει  Καραμέλες, του Βαγγέλη Καλαμπάκα, Ελλάδα

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών από τη Βουλή-Τηλεόραση: Μπλάνκα, του Κοχίκι Χάσελ, Ιταλία-Ιαπωνία-Φιλιππίνες

Βραβείο Διεθνούς Κέντρου Κινηματογράφου για Παιδιά και Νέους: Διαβατάρικα πουλιά, του Όλιβερ Ρίνγκερ, Βέλγιο-Γαλλία

Βραβείο Ευρωπαϊκής Ένωσης Παιδικού Κινηματογράφου: Εφτά κοράκια, της Αλις Νέλις, Σλοβακία-Τσεχία

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας: Θύλακας, του Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία

Βραβείο Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής της UNICEF: Θύλακας, του Γκόραν Ραντοβάνοβιτς, Σερβία-Γερμανία

Τα βραβεία της 15ης Camera Zizanio

Ελληνικό τμήμα

Α’ Κατηγορία – έως 12 ετών

1ο βραβείο: Χωρίς αύριο / Δημοτικό Σχολείο Χέρσου Κιλκίς

2ο Βραβείο: Ας φανταστούμε το σχολείο των ονείρων μας  /1ο Δημοτικό Σχολείο Βίβλου Νάξου

3ο Βραβείο: Το μεγάλο πείραμα / 31ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Βραβείο Animation: Μαθήματα Ανακύκλωσης / 4ο Δημοτικό Σχολείο Αργοστολίου

Β’ Κατηγορία  – 13 έως 16 ετών

1ο Βραβείο: Αντίστροφη μέτρηση / 5ο Γυμνάσιο Χανίων

2ο Βραβείο: Μια μέρα στο σπίτι / 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας

3ο Βραβείο: Με μέτρο / Κινηματογραφικό εργαστήρι του 9ου Γυμνασίου Ηρακλείου και Τα θρανία μιλάνε / Γυμνάσιο Κερατέας

Βραβείο Animation: Άσπρος και μαύρος πίνακας / Αριστείδης Πεσμαζόγλου

Γ’ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

1ο Βραβείο: Τι τους νοιάζει / 1o Λύκειο Κερατσινίου

2ο Βραβείο: Τελικά άξιζε / Λύκειο Πεύκων Θεσσαλονίκης – Κινηματογραφική Λέσχη και Το τέλος της αρχής / Βησσαρίωνας Κατωπόδης

3ο Βραβείο: Το καλοκαίρι έφυγε / Νίκος Κολιούκος

Βραβείο Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης: Ξεκλειδωμένοι μέσα / 20ο Λύκειο Αθήνας

Βραβείο του Συνηγόρου του Παιδιού: Τι τους νοιάζει / 1ο Λύκειο Κερατσινίου

Βραβείο Σχολής Κινηματογράφου Σταυράκου: Το τέλος της Αρχής του Βησσαρίωνα Κατωπόδη

Βραβείο Νίκου Καβουκίδη: Ξεκλειδωμένοι Μέσα/ 20ο Λύκειο Αθήνας

Ευρωπαϊκό Τμήμα

Α’ Κατηγορία – έως 12 ετών

1ο βραβείο: Κοίτα μπροστά / Ισπανία

2ο βραβείο: 3 βήματα / Ισπανία και Σύνορα / Ιταλία

3ο βραβείο: O άσπρος Χιονονιφάς και οι Επτά Θηλυκοί Νάνοι / Βέλγιο και Το ταξίδι / Ιταλία

Β’ Κατηγορία – 13 έως 16 ετών

1ο βραβείο: Η Ολλανδική γωνία / Γιαέλ Βαν Ρόσουμ, Λουίζος Ντίνεμ / Ολλανδία

2ο βραβείο: Φώτα / IES Περές Κομενταντόρ / Ισπανία και Ο εφιάλτης / Ολίβια Βαν Έικ / Ολλανδία

3ο Βραβείο: Ξεκλειδωμένοι μέσα / 20ο Λύκειο Αθηνών

Γ’ Κατηγορία – 17 έως 20 ετών

1ο βραβείο: Προς τα πίσω / Ολλανδία και Oδικό ταξίδι / Ολλανδία

2ο βραβείο: Πάρε το χρόνο σου / Ουγγαρία και Το φως / Ιρλανδία

3ο βραβείο: Μοναξιά / Ιρλανδία και To αξίζεις; / Αυστρία

Ειδική μνεία: Hatcho / Ολλανδία

Ειδική μνεία: Ανασφαλής /Ολλανδία

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ