Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Κράτησε το «Χ» με 10 παίκτες η Μαρσέιγ, ήττα η Μονακό

Τι και αν έπαιζε με 10 παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο; Τι και αν ο αγώνας διεκόπη για παραπάνω από 15 λεπτά λόγω επεισοδίων από τους φιλάθλους της; Η Μαρσέιγ του Μίτσελ έμεινε στο 1-1 με τη Λιόν στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός, αφού τα αίματα «άναψαν» όταν βγήκε για την προθέρμανση του στον αγωνιστικό χώρο με τη φανέλα της Λιόν ο Ματιέ Βαλμπουενά, οποίος αγωνίστηκε για πολλά χρόνια στη Μαρσέιγ. Μια... εντελώς προγράμματος ήττα υπέστη η Μονακό στο γήπεδο της από τη Λοριάν. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντιμ έχασε με 3-2 και συνέχισε την πολύ κακή πορεία, αφού μετά από 6 αγώνες. βρίσκεται στην 11η θέση με 8 βαθμούς.

Τι και αν έπαιζε με 10 παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο; Τι και αν ο αγώνας διεκόπη για παραπάνω από 15 λεπτά λόγω επεισοδίων από τους φιλάθλους της;

Η Μαρσέιγ του Μίτσελ έμεινε στο 1-1 με τη Λιόν στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός, αφού τα αίματα «άναψαν» όταν βγήκε για την προθέρμανση του στον αγωνιστικό χώρο με τη φανέλα της Λιόν ο Ματιέ Βαλμπουενά, οποίος αγωνίστηκε για πολλά χρόνια στη Μαρσέιγ.

Τα πράγματα βγήκαν εκτός ελέγχου, στο 60 περίπου λεπτό όταν οι οπαδοί άρχισαν να πετούν αντικείμενα στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να διατάξει την προσωρινή διακοπή.

Μετά από περίπου 15 λεπτά οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο και έπαιξαν τα υπόλοιπα λεπτά.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, για τη Λιόν σκόραρε ο Λακαζέτ, ενώ για τη Μαρσέιγ, που παρά τον παίκτη λιγότερο είχε ευκαιρία ακόμα και για το γκολ της νίκης, ισοφάρισε ο Ρέκικ.

Μια… εντελώς προγράμματος ήττα υπέστη η Μονακό στο γήπεδο της από τη Λοριάν. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντιμ έχασε με 3-2 και συνέχισε την πολύ κακή πορεία, αφού μετά από 6 αγώνες. βρίσκεται στην 11η θέση με 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ των Ντονγκ, Ζεανό, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τους Τουρέ και Λεμάρ. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Μουκάτζο, ο οποίος με το γκολ του χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά η Σεντ Ετιέν δε δυσκολεύτηκε να κάμψει με 2-0 την αντίσταση της Ναντ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης (ισοβαθμεί με τη Ρεν) και στο -1 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.