![Συνάντηση Δημάρχου Αθηναίων, Χάρη Δούκα με τη Δήμαρχο Παρισιού, Αν Ινταλγκό](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/04/M_M09205-2048x1365.jpg)
Συνάντηση Δημάρχου Αθηναίων, Χάρη Δούκα με τη Δήμαρχο Παρισιού, Αν Ινταλγκό
Χάρης Δούκας: «Η Αθήνα και το Παρίσι συνεργάζονται. Οι αξίες της ειρήνης και της αδελφοσύνης είναι σήμερα πιο επίκαιρες από ποτέ».
Spotlight
-
ΣΥΡΙΖΑ: Ξαναχτυπούν οι «87» για Πολάκη – Όποιος πατάει σε δυο βάρκες, συνήθως πέφτει στο νερό
-
Συγκλονίζουν οι περιγραφές για τη φωτιά στο Μάτι – «Καλύτερα πνιγμένη παρά καμένη…»
-
Κυβερνητικά στελέχη για υποκλοπές: Ουδέν σχόλιο – Η υπόθεση είναι στη Δικαιοσύνη
-
Πρόβλημα η τιμή για το φάρμακο που «τελειώνει» το AIDS
O Δήμαρχος Αθηναίων, Χάρης Δούκας, παρέθεσε επίσημο δείπνο στη Δήμαρχο Παρισιού, Αν Ινταλγκό, την Τρίτη το βράδυ ώστε να συζητήσουν τρόπους συνεργασίας για την αντιμετώπιση κοινών προκλήσεων όπως οι κοινωνικές ανισότητες και η κλιματική κρίση.
Ο Δήμαρχος Αθηναίων και η Δήμαρχος του Παρισιού, η οποία βρέθηκε στην Αθήνα, λίγες ώρες μετά την τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας στην Αρχαία Ολυμπία, συνομίλησαν εκτενώς για τη διοργάνωση των φετινών Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι και αντάλλαξαν απόψεις για τις περιβαλλοντικές δράσεις που έχουν υλοποιηθεί στην γαλλική πρωτεύουσα τα τελευταία χρόνια.
Στις δηλώσεις του ο Χάρης Δούκας σημείωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που υποδέχομαι τη Δήμαρχο του Παρισιού, Αν Ινταλγκό στην Αθήνα. Οι αξίες της συνεργασίας, της ειρήνης και της αδελφοσύνης είναι σήμερα πιο επίκαιρες από ποτέ. Έχουμε μπροστά μας τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Δύο ολυμπιακές πόλεις, η Αθήνα και το Παρίσι, συνεργάζονται. Είμαι βέβαιος ότι το Παρίσι θα διοργανώσει φέτος αξέχαστους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς αγώνες. Εύχομαι στη Δήμαρχο, Αν Ινταλγκό, κάθε επιτυχία!»
«Το Παρίσι και η Αθήνα είναι αδελφές πόλεις»
Με τη σειρά της, η Αν Ινταλγκό τόνισε: «Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη που βρίσκομαι εδώ στην Αθήνα, με τον νέο της Δήμαρχο, έναν Δήμαρχο προοδευτικό, με αφοσίωση στα κοινωνικά ζητήματα και την οικολογία, με τον οποίο μοιραζόμαστε πολλές κοινές απόψεις. Είμαι επίσης πολύ χαρούμενη που επισκέφτηκα την Αρχαία Ολυμπία με αφορμή την Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας. Είμαι σίγουρη ότι θα έχουμε μια όμορφη συνεργασία με τον Δήμαρχο Αθηναίων. Το Παρίσι και η Αθήνα είναι αδελφές πόλεις και ανυπομονώ να συνεργαστώ μαζί του προς όφελος των πόλεών μας και των κατοίκων τους».
- Απόπειρα βιασμού αθλήτριας: Τέσσερις ακόμη καταγγελίες για τον προπονητή ενόργανης – Παραμένει ενεργός
- ΚΚΕ για υποκλοπές: Το σάπιο πλαίσιο «προστασίας της εθνικής ασφάλειας» έστρωσε το έδαφος και στη ΝΔ
- Πενήντα χρόνια Δημοκρατίας: Κοροβίνης και Μηταφίδης μιλούν στο in για τη δικτατορία και τη μεταπολίτευση
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις