Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 0-1: Γκέλα ολκής για τους Reds

Η Κρίσταλ Πάλας… άλωσε το «Άνφιλντ» επικρατώντας με 1-0 της Λίβερπουλ, αφήνοντας έτσι τους «κόκκινους» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Με ένα δυνατό… χαστούκι φιλοδώρησε τη Λίβερπουλ η Κρίσταλ Πάλας, η οποία κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στο «Άνφιλντ» επικρατώντας με 1-0, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Premier League, αφήνοντας έτσι στην τρίτη θέση τους «κόκκινους».

«Χαρακίρι» για τη Λίβερπουλ, που έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Οι Λονδρέζοι κατάφεραν να βρουν γκολ νωρίς στον αγώνα και στη συνέχεια μπόρεσαν να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία δεν είχε τις λύσεις για να παραβιάσει την εστία της Πάλας που έφυγε με ένα μεγάλο διπλό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Κρίσταλ Πάλας που κατάφερε μόλις στο 14ο λεπτό της συνάντησης να ανοίξει το σκορ με δράστη τον Εμπερέτσι Έζε. O Μίτσελ γύρισε την μπάλα και ο μεσοεπιθετικός των Λονδρέζων με πλασέ από την καρδιά της άμυνας έκανε το 1-0. Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το αποτέλεσμα μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι» ανέβασαν ταχύτητα και αύξησαν κατακόρυφα την πίεσή τους, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο ένα… ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν τουλάχιστον ένα γκολ ισοφάρισης, ενώ ο Άλισον είχε μια εντυπωσιακή επέμβαση σε πλασέ του Ματετά. Τίποτα δεν άλλαξε και το 1-0 έμεινε έως το φινάλε με την Κρίσταλ Πάλας να παίρνει τη νίκη.