Πέμπτη 30 Μαϊου 2024
Πεντάρα και κορυφή η Σίτι (5-1), ισόπαλο το Νότιγχαμ – Γουλβς (2-2)

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε τη Λούτον με 5-1 και ανέβηκε στην κορυφή, ενώ Νότιγχαμ Φόρεστ και Γουλβς ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Τι κι αν υπήρχε κούραση, σύμφωνα με όσα είχε δηλώσει ο Πεπ Γκουαρντιόλα, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το… καθήκον της απέναντι στη Λούτον, την οποία και διέλυσε με 5-1 στο «Έτιχαντ», για την 33η αγωνιστική της Premier League και πλέον περιμένει Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Η Σίτι σκόρπισε στους… πέντε ανέμους την Λούτον και περιμένει τα αποτελέσματα των Άρσεναλ και Λίβερπουλ.

Μόλις στο 2′ οι «πολίτες» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Νταΐκι Χασιόκα για το 1-0, με τον Ματέο Κόβατσιτς να κάνει το 2-0 στο 64′ και τον Έρλινγκ Χάαλαντ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-ο στο 76′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ρος Μπάρκλεϊ στο 81, όμως η Σίτι είχε άλλα δύο γκολ. Ο Τζέρεμι Ντόκου στο 87′ έκανε το 4-1 και ο Γιόσκο Γκβάρντιολ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λιούις, Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς, Νούνες, Άλβαρες, Ντε Μπρόινε (81′ Γκόμεζ), Ντοκού, Χάλαντ (81′ Μπομπ)

ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Μπερκ, Χασιόκα, Ντάουτι, Ονιεντίνμα (87′ Νέλσον), Κλαρκ (89′ Τζόνσον), Μπάρκλεϊ, Μπέρι (77′ Μπανζού), Τάουνσεντ (59′ Γούντροου), Τσονγκ, Μόρις

Στο «Σίτι Γκράουντ» η Νότιγχαμ Φόρεστ έμεινε ισόπαλη κόντρα στη Γουλβς σε ένα χορταστικό 2-2. Ο Ματέους Κούνια άνοιξε το σκορ για τους «λύκους» στο 40′, για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τον Ντανίλο στο 57′, όμως στο 62′ και πάλι ο Ματέους Κούνια έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπέρνλι έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον. Ο Τζος Μπράουνχιλ έκανε το 1-0 στο 74′, για να ισοφαρίσουν στο 79′ οι «γλάροι» με αυτογκόλ του Μούριτς. Τέλος, νίκη για την Μπρέντοφντ με 2-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Τα δύο γκολ για τις «σφήκες» πέτυχαν ο Όλιβερ Αρμπλάστερ με αυτογκόλ στο 63′ και ο Φρανκ Ονιέκα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

15/04 22:00 Τσέλσι – Έβερτον

Βαθμολογία UEFA: Ο Ολυμπιακός έστειλε την Ελλάδα στην 15η θέση!

Ο Ολυμπιακός έκανε το θαύμα και νίκησε τη Φιορεντίνα στην παράταση του τελικού του Europa Conference League, με συνέπεια να δώσει στην Ελλάδα τους απαραίτητους βαθμούς για να προσπεράσει τη Δανία.