Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Απόλλων Πάτρας – Ολυμπιακός 63-93: Μια καλή προπόνηση πριν τη μάχη με την Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την Πάτρα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι με την Παρτιζάν για την Euroleague.

Άνετο πέρασμα από την Πάτρα για τον Ολυμπιακό που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Απόλλωνα, επικρατώντας με σκορ 93-63 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον δεύτερο γύρο και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Παρτίζαν.

Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ καλά στην πρώτη περίοδο, όμως είδαν τους Πατρινούς να επιστρέφουν και να μειώνουν. Στο δεύτερο μέρος παρ’ όλα αυτά οι Πειραιώτες πάτησαν… γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω παίρνοντας στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Παπανικολάου που μέτρησε 16 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Κάνααν με 15 και ο Πίτερς με 13 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Τσαντ Μπράουν σταμάτησε στους 17 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τρέβορ Μπλοντίν είχε 12.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε από νωρίς να πιέζει στην άμυνα και βάζει δύσκολα στον Απόλλωνα, με τους Ερυθρόλευκους να αρχίζουν με ένα 7-0 την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στο 5′ βρέθηκαν στο +9 με το σκορ να είναι στο 13-4. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αϊζάια Κάνααν που με δικά του μακρινά σουτ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, η οποία στο 9′ έφτασε στο +20 (26-6) με ένα κάρφωμα του Φαλ. Η πρώτη περίοδος πάντως έκλεισε στο 28-9 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, σουτάροντας εξαιρετικά από μακρινή απόσταση, με τη διαφορά να αυξάνεται όλο και περισσότερο, με το σκορ στο 13′ να είναι στο 38-16 υπέρ των Ερυθρόλευκων. Οι Πειριαώτες βρέθηκαν μπροστά με 42-18 και στη συνέχεια χαλάρωσαν, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων που έβαλε τα σουτ και με ένα επιμέρους 17-4 μείωσε σε 46-35 που ήταν και σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Απόλλων άρχισε την τρίτη περίοδο όπως έκλεισε τη δεύτερη, καταφέρνοντας να μειώσει για πρώτη φορά μετά από ώρα κάτω από τους δέκα πόντους (48-40), όμως ένα σερί 10-0 με Παπανικολάου, Κάνααν και Πίτερς στο 25′ έφερε το 58-40 για τους Πειραιώτες. Οι οποίοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου έφεραν το προβάδισμά τους ξανά πάνω από τους είκοσι πόντους, κλείνοντας στο +23 με το 73-50.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε βγάζοντας μπόλικη ενέργεια, με αποτέλεσμα να φτάσει στο μεγαλύτερο προβάδισμά του μέχρι εκείνη την ώρα στο ματς χάρη στο 80-55 στο 33′. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κρατούσαν τη διαφορά με άνεση, με τον Έλληνα τεχνικό να δίνει ευκαιρίες σε παίκτες όπως ο Αμπόσι και ο Τανούλης. Έτσι οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στο τελικό +30 στο φινάλε του αγώνα με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το τελικό 93-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (1), Βισσαρίου 1, Όσμπορν 3 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Πέρκινς 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Μπράουν 17 (11 ριμπάουντ), Μπλοντίν 12 (2), Καφέζας , Γκιουζέλης 6 (1), Σαλούστρος 6 (2), Βαλακανάς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 2 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 15 (5/7 τρίποντα), Φαλ 4 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 16 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 11 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 2 (3 ασίστ), Αμπόση 2

Ολυμπιακός: Ετοιμάζει αλλαγές με Λαμία ο Μεντιλίμπαρ

Ο Χσσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μίλησε για τα παιχνίδια με Λαμία και Άστον Βίλα που ακολουθούν και προανήγγειλε αλλαγές στην αναμέτρηση του πρωταθλήματος.