Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ελευθερία Μοσχάτου – Ολυμπιακός 49-73: Σαρωτικές οι Ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 73-49 την Ελευθερία Μοσχάτο και ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 73-49 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο, για την 20ή αγωνιστική της Α1, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν χωρίς τις Χριστινάκη και Αναστασοπούλου.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού «έπιασαν» υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα και πήραν μεγάλες διαφορές στο σκορ (ακόμα και +33, 31-64).

Κορυφαία για τις νικήτριες η Βίτολα, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι Ερυθρόλευκες έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος και κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκε με 18-8, με καλάθι της Βίτολα (3:50). Το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο τα κορίτσια του Θρύλου δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες και ξέφυγαν με +17 (21-38), με λέι απ της Τόμπιν (0:29).

Με τις «ερυθρόλευκες» να «κλείνουν» την τρίτη περίοδο με +30 (29-59) προβάδισμα, μετά από ωραίο καλάθι της Σπυριδοπούλου, στο 0:35. Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με +33 (31-64), με νέο τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου (7:52), ενώ η νεαρή Κυριακούδη «έγραψε» το 73-44, στο 1:09. Στη συνέχεια, η Ελευθερία Μοσχάτου μείωσε λίγο τη διαφορά, διαμορφώνοντας το τελικό 73-49.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 21-38, 29-59, 49-73

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 11(2), Νάτσκου 5(1), Αλιφραγκή 2, Κινγκ 3, Λέρη 20(4), Ταμπάκου 2, Σπαθάρου 6(1)

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 13, Σύρρα 6, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 2, Καρλάφτη 11(3), Δίελα, Βίτολα 19(1), Κολλάτου 12(1), Τόμπιν 8

Η ώρα της στέψης: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός στον… τελικό των τελικών

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (13:30) στον 5ο τελικό της Α1 Γυναικών με την σειρά στο 2-2 και την νικήτρια ομάδα να αναδεικνύεται ταυτόχρονα πρωταθλήτρια.