Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Ρόμα – Τορίνο 3-2: Τρίποντο με χατ-τρικ του Ντιμπάλα

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Ρόμα απέναντι στην Τορίνο.

Σπουδαία νίκη για τη Ρόμα που επικράτησε με 3-2 της Τορίνο για την 26η αγωνιστική της Serie A κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της τετράδας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πάουλο Ντιμπάλα που πέτυχε χατ τρικ.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Λατινοαμερικάνο, που έκανε τα πάντα για να πάρει η Ρόμα τη νίκη.

Στο 40ο λεπτό ο Σαζόνοβ έκανε πέναλτι στον Αζμούν και ο Ντιμπάλα εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Μπελανόβα έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Σαπάτα με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 58′ ήταν και πάλι η ώρα του Ντιμπάλα που με φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα έκανε το 2-1. Και μάλιστα στο 69ο λεπτό ο Ντιμπάλα άλλαξε με τον Λουκάκου και με διαγώνιο σουτ από αριστερά έγραψε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 89′ με αυτογκόλ του Χόισε.

Οι συνθέσεις:

Ρόμα: Σβίλαρ, Ανχελίνιο (64’ Σπινατσόλα), Εντικά, Κριστάντε Σμόλινγκ (78’ Χόισεν), Πελεγκρίνι (86’ Ρενάτο Σάντσες), Κρίστενσεν, Μαντσίνι, Παρέδες (64’ Μποβέ), Ντιμπάλα, Αζμούν (65’ Λουκάκου)

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Ντζιντζι, Λοβάτο (14’ Σαζόνοβ), Μαζίνα (81’ Ίλιτς), Μπελανόβα, Ρίτσι, Γκινέιτις (81’ Ίλιτς), Λατσάρο (62’ Ροντρίγκες), Βλάσιτς, Σανάμπρια (81’ Οκερέκε), Σαπάτα.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Μπολόνια – Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65′ Φρόιλερ)
Σασουόλο – Έμπολι 2-3 (77′ Φεράρι, 54′ Πιναμόντι / 11′ Λουπέρτο, 64′ Νιάνγκ, 90+4′ Μπαστόνι)
Σαλερνιτάνα – Μόντσα 0-2 (76′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα)
Τζένοα – Ουντινέζε 2-0 (36′ Ρετεγκί, 40′ Μπάνι)
Γιουβέντους – Φροζινόνε 3-2 (3′, 32′ Βλάχοβιτς, 90+4′ Ρουγκάνι / 14′ Κεντίρα, 27′ Μπρεσανίνι)
Κάλιαρι – Νάπολι 1-1 (90+6′ Ζϊτο / 66′ Όσιμεν)
Λέτσε – Ίντερ 0-4 (15′, 56′ Μαρτίνες, 54′ Φρατέζι, 67′ Ντε Φράι)
Μίλαν – Αταλάντα 1-1 (3′ Ραφαέλ Λεάο/42′ Κοπμάινερς)
Ρόμα – Τορίνο 3-2
26/02 21:45 Φιορεντίνα – Λάτσιο