Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Περίπατος της Γουλβς στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με φοβερό Κούνια (2-4) – Άνετα η Γιουνάιτεντ (3-0)

Η Γουλβς διέλυσε την Τσέλσι με 4-2, με τον Κούνια να πετυχαίνει χατ-τρικ – Εύκολα η Γιουνάιτεντ επικράτησε της Γουέστ Χαμ (3-0), στο 1-1 έμειναν Μπόρνμουθ και Νότιγχαμ Φόρεστ

Μυθικός Κούνια… τέζαρε την Τσέλσι μέσα στο «σπίτι» της!

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πέτυχε τρία γκολ στη μεγάλη νίκη της Γουλβς με σκορ 4-2 μέσα στο Stamford Bridge, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο 20’ ο Καϊσέδο έβγαλε μαγική μπαλιά στον Πάλμερ που από δεξιά πλάσαρε για το 1-0 της Τσέλσι. Ωστόσο στο 22ο λεπτό ο Κούνια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Πέτροβιτς για το 1-1.

Στο 31’ η κεφαλιά του Γκόμες πέρασε μόλις έξω και στο 43’ Νέτο σέντραρε από δεξιά, ο Αΐτ Νορυί πλάσαρε κα ι η μπάλα βρήκε στον Ντισασί και κατέληξε στα δίχτυα της Τσέλσι για το 1-2.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους στο 63’ ο Νέτο έκανε φοβερή κούρσα και γύρισμα από δεξιά και  ο Κούνια πλάσαρε από το πέναλτι για το 1-3.

Στο 66’ ο Κούνια παραλίγο να πετύχει και το 4ο γκολ των «λύκων» ενώ στο 80’ η Γουλβς κέρδισε πέναλτι και ο Κούνια έκανε το 1-4 από τα 11 μέτρα. Στο 84ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Τιάγκο Σίλβα μείωσε σε 2-4 με κεφαλιά.

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Γκούστο (81’ Γκίλκριστ0, Τσίλγουελ, Τιάγκο Σίλβα, Ντισασί, Φερνάντες, Καϊσέδο (63’ Τζάκσον), Γκάλαχερ, Στέρλινγκ (72’ Τσουκβουεμέκα), Πάλμερ, Ενκουνκού (72’ Μούντρικ)

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Ντόουσον, Σεμέδο, Αΐτ Νουρί, Τότι, Κίλμαν, Σαράμπια (72’ Ντόιλ), Λεμινά, Γκόμες (90’ Ντόχερτι), Νέτο (72’ Μπελεγκάρντ), Κούνια

Με… φτιαγμένη ψυχολογία μετά τη νίκη-«θρίλερ» επί της Γουλβς την 1η Φεβρουαρίου (4-3), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε στο «Ολντ Τράφορντ» και της Γουέστ Χαμ με 3-0 κι ανέβηκε στην 6η θέση της Premier League.

Η προσπάθεια των «σφυριών» να διατηρήσουν το αήττητο για 7ο σερί ματς στο πρωτάθλημα (προέρχονταν από 3-3-0) δεν είχε αίσιο τέλος, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι και αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Ο Χόιλουντ μετά το γκολ στο «Μολινό» βρήκε ξανά δίχτυα, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο από τον Αργεντινό, Γκαρνάτσο στο β΄ μέρος.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ονάνα, Σο (87’ Λίντελεφ), Μαρτίνες (70’ βαράν(, Μαγκουάιρ, Νταλότ, Μέινου (64’ ΜακΤόμινεϊ), Κασεμίρο, Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Χόιλουντ (87’ Άντονι)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά (46’ Φαμπιάνσκι), Τσουφάλ (72’ Κορνέ), Τζόνσον, Αγκέρ, Ζουμά, Έμερσον, Σούτσεκ (72’ Φίλιπς), Άλβαρες, Γουόρντ Πράουζ, Μπόουεν, Κουντούς

Μπόρνμουθ (12η, 27β.) και Νότιγχαμ Φόρεστ (16η, 21β.) ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Στο 2ο μόλις λεπτό το σουτ του Σεμένιο κόντραρε κι έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 5’ μετά από κόρνερ ο Σινιστέρα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Κλάιφερτ με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-0. Στο 25ο λεπτό ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Γέιτς και στο 13΄το σουτ του Σινιστέρα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα εκτός ενώ στο 45+1’ ο Χάντσον Οντόι με πανέμορφο curler από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-1.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ, Σενέσι, Ζαμπάρνι, Κέλι (83’ Κερκέζ), Κρίστι (56’ Μπίλινγκ), Κουκ, Σινιστέρα (71’ Ουαταρά), Σεμένιο (46’ Ταβερνιέ), Κλάιφερτ (56’ Σκοτ), Σολάνκε

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Σελς, Ουίλιαμς (78’ Μοντιέλ), Μουρίγιο, Ταβάρες, Ομομπαμιντέλε, Γκιμπς Γουάιτ, Ντομίνγκες (72’ Ντανίλο), Γέιτς, Χάντσον Οντόι (89’ Ροδρίγο Ριμπέιρο), Ελάνγκα (78’ Ρέινα), Αβονίγι