Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός-Απόλλωνας Πάτρας 84-65 : Περίπατος με μπροστάρη τον Πίτερς

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο μεσημέρι απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας με τον Άλεκ Πίτερς να είναι ο πρώτος σκόρερ και τους Μιλουίνοφ και Πετρούσεφ να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Ντεμπούτο για τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο μεσημέρι στο ΣΕΦ απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας για την 11η αγωνιστική της Basket League. Οι Ερυθρόλευκοι δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 20 πόντους, με τους Μιλουτίνοφ (16π.) και Πετρούσεφ (12π.) να ακολουθούν. Ντεμπούτο για τους Πειραιώτες έκανε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και με τον Άλεκ Πίτερς να βρίσκεται σε καλή μέρα πήρε γρήγορο προβάδισμα 9 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά (16-7), απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας ο οποίος είχε αρκετά προβλήματα. Οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι συνέχισαν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (33-17).

Αυτή η διαφορά ασφαλείας έδωσε την ευκαιρία στον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει αρκετές δοκιμές, περνώντας στο παρκέ τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα. Επίσης αρκετό χρόνο συμμετοχής πήραν οι Πάπας και Πετρούσεφ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να κυλά ομαλά για τον Ολυμπιακό, με τον Πίτερς να συνεχίζει ο… βιολί του και να φτάνει τους 20 πόντους, με τους Ερυθρόλευκους να βρίσκονται στο +19 στα μέσα της περιόδου (40-21). Στη συνέχεια οι Πρωταθλητές Ελλάδας έγιναν πιο θεαματικοί στο παιχνίδι τους και με τρία καρφώματα του Φίλιπ Πετρούσεφ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 51-28.

Οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν πιο εύστοχοι στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 18 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά κάτω από τους κάτω από τους 16 πόντους στα μέσα της περιόδου (58-42). Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο στο +20 (66-46).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο σε αρκετούς παίκτες με μικρή συμμετοχή, όπως και στον Τανούλη. Το παιχνίδι στο τελευταίο του κομμάτι άνοιξε αρκετά με τις δύο ομάδες να έχουν στενή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να παίρνουν την 10η νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα, με σκορ 84-65, και την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να μένει στα χαμηλά της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-9.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Παπανικολάου 6, Μπραζντέικις 5, Πίτερς 20 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 16 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 6, Μήτρου-Λονγκ 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάπας 5, Πετρούσεβ 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Μπλέιλοκ 8, Γκιουζέλης 6 (3 ριμπάουντ), Βον 6, Μπράουν 10 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (4 ριμπάουντ), Όσμπορν 12 (3 ριμπάουντ), Καφέζας, Κογιώνης, Σαλούστρος.

Όλα για όλα από τον Ολυμπιακό για την ισοφάριση κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Μπαρτσελόνα στο Game 4 των play offs της Euroleague με στόχο τη νίκη που θα στείλει τη σειρά σε 5ο παιχνίδι στην Βαρκελώνη.