Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
H Κρίσταλ Πάλας σόκαρε τη Σίτι στις καθυστερήσεις (2-2), άνετες νίκες για Τσέλσι (2-0) και Νιούκαστλ (3-0)

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να φύγουν με την ισοπαλία από το Ετιχαντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την Κρίσταλ Πάλας στο Έτιχαντ για την 17η αγωνιστική της Premier League. Οι Πολίτες ήταν ανώτεροι για περίπου 75 λεπτά, προηγήθηκαν 2-0, όμως στη συνέχεια έκαναν τα πάντα για να ισοφαριστούν.

Ο Γκρίλις στο 24′ και ο Λιούις στο 54′ έβαλαν μπροστά την ομάδα του Γκουαρντιόλα, η Πάλας όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Aρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 76′ με τον Ματέτα και στη συνέχεια ισοφάρισαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Ολίσε.

Τρίτη σερί εντός έδρας γκέλα για τη Μάντσεστερ Σίτι.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακέ, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Λιούις (90+6’ Στόουνς), Σίλβα, Φόντεν, Γκρίλις, Άλβαρες.

ΠΑΛΑΣ: Χέντερσον, Γουόρντ (33’ Όζο), Γκουεχί, Άντερσον, Κλάιν (90+1’ Εζέ), Μίτσελ, Ρίτσαρντς, Ρίντεβαλντ (80’ Αχαμαντά), Σλουπ (81’ Ματέους Φράνσα), Ολίσε, Ματετά.

H Tσέλσι «καθάρισε» τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μέσα σε 7 λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 2-0. Ο Κόουλ Πάλμερ έβαλε σε θέση οδηγού τους Μπλε στο 54′, με τον Άγγλο να σκοράρει μετά από ασίστ του Στέρλινγκ. Στο 61ο λεπτό ο Πάλμερ έγινε δημιουργός από εκτελεστής, αφού σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Τζάκσον, με τον Σενεγαλέζο σπρώχνει τη μπάλα σε κενή εστία. Επιστροφή στις νίκες για τους Λονδρέζους μετά από δύο ήττες από Γιουνάιτεντ και Έβερτον.

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Μπαντιασίλ, Κόλγουιλ, Καϊσέδο, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ (73’ Μπρόια), Πάλμερ (90+4΄Γκούστο), Μούντρικ (68’ Φερνάντες), Τζάκσον (90+4′ Μάατσεν)

ΣΕΦΙΛΝΤ: Φοντέριγχαμ, Μπογκλ, Αχμέντχοντζιτς, Τράστι, Λόου, Βινίσιους, ΜακΑτί, Μπρουκς (58’ Οσούλα), Χάμερ (80’ Σλιμανέ), Άρτσερ, ΜακΜπέρνι.

Η Νιουκάστλ ξεπέρασε τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό από το Champions League και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Οι Καρακάξες νίκησαν με 3-0 την Φούλαμ και ανέβηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μόλις στο 22ο λεπτό, με τον Χιμένες να αποβάλλεται μετά από άτσαλο μαρκάρισμα, κι έτσι το έργο της Νιουκάστλ έγινε ακόμα πιο εύκολο. Ο Μάιλι στο 57′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, εφτά λεπτά αργότερα ο Αλμιρόν με κοντινό πλασέ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 2-0, με τον Μπερν να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά γράφοντας το τελικό 3-0.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Λιβραμέντο (84’ Ρίτσι), Λασέλς, Σερ (13’ Κραφτ), Μπερν (84’ Μπότμαν), Γκιμαράες, Λόνγκσταφ,.Ζοέλιντον (36’ Μάιλι), Αλμιρόν, Γκόρντον (84’ Χολ), Γουίλσον

ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Ανταραμπιόγο, Ρόμπινσον, Καστάιν (59’ Τετέ), Περέιρα (59’ Μουνίς), Παλίνια (75’ Ντε Κόρδοβα Ριντ), Κέιρνι (75’ Λούκιτς), Ντιόπ, Ιβόμπι (75’ Ριντ), Γουίλσον, Χιμένες

Η αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με τη Λούτον διακόπηκε στο 57′ καθώς ο αμυντικός των φιλοξενούμενων Τομ Λόκιερ κατέρρευσε και αμέσως του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες. Ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και λίγη ώρα αργότερα οι υπεύθυνοι του γηπέδου ανακοίνωσαν ότι ο Ουαλός αμυντικός έχει ανακτήσει τις αισθήσεις του. Η αναμέτρηση αναβλήθηκε και αργότερα θα ανακοινωθεί πότε θα συνεχιστεί ο αγώνας.