Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Πήρε το ντέρμπι με την Τότεναμ η Γουέστ Χαμ (1-2) – «Ανάσα» για την Έβερτον (3-0)

Η Γουέστ Χαμ νίκησε εκτός έδρας την Τότεναμ με 2-1, ενώ η Έβερτον πήρε μια τεράστια νίκη απέναντι στη Νιουκάστλ (3-0).

Μια πολύ μεγάλη νίκη πανηγυρίζει η Γουέστ Χαμ, η οποία και επιβλήθηκε της Τότεναμ εκτός έδρας με σκορ 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης με δράστη τον Κριστιάν Ρομέρο που έκανε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος όμως όλα άλλαξαν για τα «σφυριά». Αρχικά ο Μπόουεν στο 52′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1, με τον Γουόρντ-Πράουζ να δίνει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του με γκολ στο 74′.

«Ανάσα» για την Εβερτον

Λίγο νωρίτερα, η Έβερτον πέτυχε ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα, αφού πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα επικρατώντας της Νιουκάστλ εντός έδρας με το ευρύ 3-0.

Όλη η… ιστορία του αγώνα γράφτηκε ουσιαστικά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 79′ ο ΜακΝιλ έκανε το 1-0, για να διπλασιάσει τα τέρματα των «ζαχαρωτών» ο Ντουκουρέ στο 86′. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέτο.