Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Άλλη κλάση η Βασίλισσα, πέρασε από το ΟΑΚΑ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 90-78 για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Τι κι αν έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο; Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ασταμάτητη στο δεύτερο μέρος απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και πέρασε εν τέλει με άνεση επικρατώντας με σκορ 90-78, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερή «μάχη» στα πρώτα είκοσι λεπτά του ματς, όμως τα άλλα είκοσι ήταν ουσιαστικά ένας… μονόλογος της «βασίλισσας», η οποία συνεχίσει την εκπληκτική της πορεία στη διοργάνωση έχοντας ρεκόρ 12-1. Στο 6-7 έπεσαν οι Πράσινοι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάριο Χεζόνια έχοντας 19 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γκάμπριελ Ντεκ με 16 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέντρικ Ναν σταμάτησε στους 24 πόντους, με τον Ματίας Λεσόρ να προσθέτει άλλους 18.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί να χτυπήσει κοντά στο καλάθι και τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά άστοχος από μακριά, έχοντας όμως σε καλή φάση τον Κέντρικ Ναν, με τους Ισπανούς ωστόσο να προηγούνται με 2-7. Οι Πράσινοι παρόλα αυτά απάντησαν με ένα ανάλογο σερί, φέρνοντας το ματς στα ίσα με το 9-9. Ο Ντεκ ανέλαβε δράση για τη Ρεάλ στο σκοράρισμα, με τον Ναν όμως να είναι ασταμάτητος και τον Παναθηναϊκό να προηγείται 21-17, όμως οι «μερένχες» βρήκαν τρόπο να απαντήσουν για το 21-21. Ο αγώνας ήταν ένα εντυπωσιακό ντέρμπι, με τη «βασίλισσα» να είναι εκείνη που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 με το 24-23.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Σέρχιο Γιουλ ήταν εκείνος κουβάλησε στο σκορ από μακριά για τη Ρεάλ, με δύο σερί τρίποντα, ενώ ένα είχε και ο Χεζόνια, κάτι που σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα της ομάδας τους Τσους Ματέο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +9 (35-26). Οι Πράσινοι έβγαλαν αντίδραση πάντως και με ένα τρομερό σερί 14-0, όχι μόνο μείωσαν αλλά πέρασαν και μπροστά με 40-35. Οι Ισπανοί παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και μάλιστα μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +1 με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 46-45.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε δυνατά, παίζοντας καλή άμυνα και φτάνοντας στο 51-48. Όμως κάπου εκεί άρχισαν οι κακές επιλογές, με τη Ρεάλ να το εκμεταλλεύεται και να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο, καταφέρνοντας έτσι να βρεθεί στο +9 με ένα σερί 12-0 για το 60-51. Οι κακές επιλογές των Πρασίνων συνεχίστηκαν και η «βασίλισσα» έφτασε σε διψήφια διαφορά με το 67-52! Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους «μερένχες» να να κλείνουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 72-55.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ καλά την τελευταία περίοδο, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και καταφέρνοντας να επιστρέψει στο ματς. Η Ρεάλ όμως είχε βάλει ήδη τις… βάσεις για να φύγει με ένα μεγάλο διπλό από το ΟΑΚΑ, καταφέρνοντας να μην απειληθεί ουσιαστικά και έτσι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 90-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (2/11 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 18 (6/11 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 15 (7/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Χεζόνια 19 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 κλεψίματα), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γιουλ 11 (3/4 τρίποντα), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4/9 τρίποντα).

Ο Αντετοκούνμπο, η επόμενη μέρα του αποκλεισμού και το Προολυμπιακό…

Οι Μπακς αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο των playoffs και ο Αντετοκούνμπο έχει όσο χρόνο θέλει για τον τραυματισμό του, το Προολυμπιακό και όχι μόνο...