Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Λε Μαν 78-86: Μπλακ άουτ και ήττα για την ομάδα του Σπανούλη

Το Περιστέρι στην τελευταία περίοδο κόλλησε στην επίθεση και ηττήθηκε με 86-78 από τη Λε Μαν

Άσχημη ήττα για το Περιστέρι στην 5η αγωνιστική του BCL! Η ομάδα των δυτικών προαστείων είχε τον έλεγχο του ματς κόντρα στη Λε Μαν για τρία δεκάλεπτα, όμως οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι στο τέλος και έφυγαν με μεγάλη νίκη 86-78.

Παραμένει στο κόλπο για τα play in το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, αλλά πλέον η κατάσταση περιπλέχτηκε.

Ο Ράγκλαντ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ωστόσο το Περιστέρι δεν κατάφερε ν’ αποφύγει τη δεύτερη ήττα από τη γαλλική ομάδα. Από 15 πόντους σημείωσαν οι Ντάνγκουμπιτς και Χαντς. Για τους νικητές, ο Λιούις πέτυχε 22 πόντους (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές).

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά (19-9), ενώ το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 25-14, με επιθετικές αιχμές τους Ντάνγκουμπιτς και Ράγκλαντ. Με τον Λιούις να βάζει 10 από τους 19 πόντους της Λε Μαν στη δεύτερη περίοδο και το Περιστέρι να έχει μόλις 1/8 τρίποντα στο ίδιο διάστημα, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν γρήγορα (36-33, 20′).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ οι Γάλλοι προσπέρασαν με 50-48 στο 26’, όμως η ελληνική ομάδα κατάφερε να μπει στο τέταρτο δεκάλεπτο στο έχοντας το προβάδισμα (58-55, 30′). Με εξαιρετική ευστοχία από τα 6.75 η Λε Μαν μπήκε μπροστά με 70-66 και στη δημιούργησε μία διαφορά που δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να απειλήσουν.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

Περιστέρι (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1/6 τρίποντα, 11 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1/4 τρίποντα) , Τόμπσον 13 (7 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 2 , Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1) , Ρένφρο 4, Γουίλιαμς , Χουγκάζ 5

Λε Μαν (Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 20 (1/4 τρίποντα 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιούις 22 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μαγούγκμπε 2 (5 ριμπάουντ) , Σβαρτζ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντελάνουϊ , Χάντγκινς 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6 (7 ριμπάουντ)

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.