Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Εύνικος – Ολυμπιακός 41-79: Εύκολο μεσημέρι για τις Ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε του Ευνικού στο κλειστό της Εργάνης με το επιβλητικό 71-49.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, μετά την πρόκριση στη φάση των «32» του Eurocup, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς την Καρλάφτη, επικράτησαν εύκολα με 79-41 του Εύνικου ΓΑΣ στο κλειστό της Εργάνης, για την 8η αγωνιστική της Α1, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα, από το ξεκίνημα, καθώς «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο με 25-3 προβάδισμα.

Κορυφαία η Γουίλιαμς με 20 πόντους, εξαιρετική η Χριστινάκη που ολοκλήρωσε το ματς με 16.

Μετά τη νίκη (68-46) επί της Ρουζομπερόκ στο ΣΕΦ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup, τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν εις πέρας την «αποστολή» στην έδρα του Εύνικου και με πρώτη σκόρερ την Γουίλιαμς με 20 πόντους (16 η Χριστινάκη), πανηγύρισαν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, πολύ καλή άμυνα.

Προβάδισμα 25-3 στην πρώτη περίοδο, 40-21 ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 21-1, 2:27 πριν από το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, με καλάθι της Σπυριδοπούλου. Η Χριστινάκη διατήρησε το +20 (3-23), με λέι απ στο 2:04, ενώ στο 0:03, η Κολλάτου ανέβασε τη διαφορά στο +22, για το 25-3 της πρώτης περιόδου. Στο 6:39 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Χριστινάκη «χτύπησε» ξανά, για το +25 (5-30) του Θρύλου, ο οποίος με δύο βολές (2/2) της Τόμπιν (0:35), έφτασε στο 40-19. Ο Εύνικος μείωσε σε 40-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Αξιοσημείωτο είναι, ότι στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας δέχθηκαν 18 πόντους και σκόραραν 15.

Στο +40 (39-79) η διαφορά!

Με καλάθι της Χριστινάκη (9:00) «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το 42-21, με την Γουίλιαμς να φτάνει τους 14 πόντους, «γράφοντας» το 46-23, στο 7:36. Τρία λεπτά αργότερα (4:19), η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε και πάλι, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο +29 (28-57), με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 57-33. Στο 0:25, η Τόμπιν έκανε το 61-33, με τον Εύνικο ΓΑΣ να μειώνει, για το 61-36 της τρίτης περιόδου. Στο 6:01 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Αναστασοπούλου έδωσε «αέρα» 31 πόντων (36-67) στον Θρύλο, με την Σπυριδοπούλου να κάνει το +33 (36-69), πέντε λεπτά για το φινάλε. Τρίποντο της Σπυριδοπούλου (4:33) και +36 (36-72) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, με την Δίελα να σκοράρει και αυτή από τα 6,75μ. (3:57), για το +37 (38-75). Το +40 (39-79) ήρθε από τη νεαρή «ερυθρόλευκη» Κυριακούδη, 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ματς, με τον Εύνικο να μειώνει, για το τελικό 79-41.

Τα δεκάλεπτα: 3-25, 21-40, 36-61, 41-79

Εύνικος (Βελτσίστας): Στούπα 5(1), Μπάτλς 10(2), Φραγκούλη, Χατήρα 2, Κασάπογλου 8(2), Τσιανάκα 1, Βιντσιλαίου 4, Μπέρκμαν 8, Κωτσίνη, Σμιθ 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 20(1), Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου, Αναστασοπούλου 2, Δίελα 3(1), Βίτολα 10(1), Χριστινάκη 16(2), Κολλάτου 9(1), Τόμπιν 8

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.