Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Ελλάδα – Σερβία 0-2: Ήττα για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Σερβία με 2-0 για την 5η αγωνιστική του Nations League Γυναικών.

Η Εθνική Ελλάδος Γυναικών υποδέχθηκε τη Σερβία στο «Γεντί Κουλέ» στην Κρήτη, τη Σερβία για την 5η αγωνιστική του Nations League Γυναικών και γνώρισε την ήττα με 2-0.

Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η γαλανόλευκη.

Ο κόσμος στήριξε την Ελλάδα, με πάνω από 2.000 φίλους της Εθνικής να συρρέουν στο γήπεδο του ΟΦΗ, με την Εθνική ωστόσο να πληγώνεται στο τέλος κάθε ημιχρόνου.

Η Ελλάδα αν και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό με τη σέντρα-σουτ της Μήτκου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτριες της Σερβίας συνεργάστηκαν ωραία και η Μιγιάτοβιτς κατάφερε να ανοίξει το σκορ, για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενες άντεξαν στην πίεση της Εθνικής μας ομάδας και κατάφεραν να «σφραγίσουν» τη νίκη με το εκπληκτικό απευθείας κόρνερ της Πόλιακ στο 89′, για το τελικό 2-0.

Τελικός με Πολωνία

Η Ελλάδα παραμένει στην τελευταία θέση σε ισοβαθμία με την Ουκρανία στον 3ο όμιλο της Β’ κατηγορίας του Nations League Γυναικών και την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από την Ουκρανία για να μην πέσει στην Γ’ κατηγορία της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα την τελευταία αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με την Πολωνία (5/12, 20:00), ενώ η Ουκρανία φιλοξενείται από τη Σερβία. Δύο παιχνίδια που θα κρίνουν ποια ομάδα θα πέσει στην τρίτη κατηγορία της διοργάνωσης.

Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουάιτεντ 4-0: Συντριβή για την ομάδα του Τεν Χαγκ

Η Κρίσταλ Πάλας διέλυσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-0.