Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Φιορεντίνα – Γιουβέντους 0-1: Πέρασαν και από την Φλωρεντία οι «μπιανκονέρι»

Ασταμάτητη η Γιουβέντους, η οποία πέρασε από την έδρα της Φιορεντίνα και πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

Στη δεύτερη θέση της Serie A και στο -2 από την κορυφή παρέμεινε η Γιουβέντους περνώντας νικηφόρα, με 1-0, από το «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας, απέναντι στη Φιορεντίνα, για την 11η αγωνιστική.

O Φάμπιο Μιρέτι στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τορίνο που πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της.

Εχει πάρει… φόρα η Γιουβέντους

Οι Βιόλα, που ήταν αήττητοι στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς εναντίον της Γιουβέντους, υπέστησαν μία τρίτη διαδοχική ήττα χωρίς να σημειώσουν γκολ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο στο ιταλικό πρωτάθλημα και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τετράδα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ρανιέρι (89’ Μίνα), Μαρτίνες, Παρίζι, Αρτούρ (78’ Ικονέ), Μπαράκ (59’ Μποναβεντούρα), Μαντραγκόρα, Κουαμέ (78’ Σοτίλ), Γκονσάλες, Μπελτράν (46’ Ενζολά)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Γκάτι, Κόστιτς, Ραμπιό, Λοκατέλι, ΜακΚένι, Κεν (68’ Βλάχοβιτς), Μιρέτι (61’ Καμπιάζο), Κιέζα (68’ Μίλικ).

Τορίνο-Σασουόλο 6/11

Δείτε τη βαθμολογία της Serie A σε 11 αγώνες (σ.σ κάποιες ομάδες έχουν λιγότερα παιχνίδια).