Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 104-93: Σπουδαία νίκη για τους Ροδίτες μετά από δύο παρατάσεις

Σε ένα τρομερό ματς στην Ρόδο, ο Κολοσσός χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να επικρατήσει στο τέλος του Περιστερίου (104-93) και να ξεκινήσει με το δεξί στην Basket League.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κερδίσει το Περιστέρι στην Ρόδο (104-93) και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στην Basket League.

Τρομερή εμφάνιση από τον Γιόργκενσεν για τους γηπεδούχους με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη ο Ράγκλαντ πέτυχε double-double με 25 πόντους και 10 ασίστ.

Στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά της τάξεως των 12 πόντων στο ημίχρονο (56-44).

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία… Οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν το γκάζι» και δεν στάμάτησαν ποτέ ανατρέποντας τα δεδομένα και φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ο Ράγκλαντ είχε την ευκαιρία να κερδίσε το παιχνίδι αλλά αστόχησε στο τέλος με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην πρώτη παράταση.

Εκεί, ο Γιόργκενσεν δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και οδήγησε το παιχνίδι σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω με 5 πόντους (95-90) και δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει χάνοντας εν τέλει με 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.