Τρίτη 21 Μαϊου 2024
Ποδαρικό με κούπα για τον Θρύλο: «Ξέρανε» την ΑΕΚ με buzzer-beater (26-25)

Με «buzzer-beater» του Σάββα ο Ολυμπιακός έκανε… ποδαρικό στην νέα αγωνιστική σεζόν με τίτλο, καθώς νίκησε την ΑΕΚ με 26-25 και κατέκτησε το Super Cup 2023 Χάντμπολ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της νεας σεζόν η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού, αφού «ξέρανε» την ΑΕΚ με τον Σάββα την ύστατη στιγμή και κατέκτησε το Super Cup και στέφθηκε υπερπρωταθλητής Ελλάδας για το έτος 2023. Εξαιρετικός ο Σλίσκοβιτς, κομβικός ο Κοτανίδης. Παράλληλα, ο τίτλος αυτός είναι ο 8ος στην ιστορία της ομάδας χάντμπολ ανδρών του Ολυμπιακού, ενώ συνολικά ο οργανισμός Ολυμπιακός έφτασε τους 303 τίτλους στην ιστορία του.

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κατακτήσει τον τίτλο στην κανονική διάρκεια αλλά του κόστισε αρκετά η αστοχία του στο τελευταίο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, με την ΑΕΚ να οδηγεί το ματς στην παράταση. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του Σάββα σε νεκρό χρόνο στο δεύτερο 5λεπτο της παράτασης επικράτησαν 26-25 και κατέκτησαν τον τίτλο.

Ο αγώνας πήγε στη δύναμη αφού οι δύο ομάδες είναι ακόμα ανέτοιμες και ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου με τρομερό γκολ του Σάββα Σάββα.

Μάχη «σώμα με σώμα» και ελαφρύ προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Ο τελικός ξεκίνησε εντελώς αντίθετα για τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να αστοχεί στην πρώτη της επίθεση ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός, στην πρώτη του εκδήλωση επίθεσης σκόραρε με τον Σλίσκοβιτς. Με τον Κροάτη να ξεκινά «καυτός» και να σκοράρει ο ίδιος τα πρώτα τρία γκολ της ομάδας του (2-3). Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμά του αλλά όσες φορές κι αν προηγήθηκε με 2 τέρματα διαφορά η ΑΕΚ έβρισκε απαντήσεις και ακολουθούσε συνέχεια.

Με την συμπλήρωση των 20′ λεπτών του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ αφού κατάφερε να ισοφαρίσει προηγήθηκε και για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 6-5, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ένωσης. Η κατάσταση παρέμεινε ίδια μέχρι 3′ λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους, όπου ο Ολυμπιακός με τον εκπληκτικό σε δύο φάσεις Παπαβασίλη να ισοφαρίζει και ανατρέπει κιόλας το σκορ. Ο Σλίσκοβιτς έκανε το σκορ 9-11 για να έρθει και πάλι ο Σλίσκοβιτς σε «νεκρό» χρόνο να κάνει το σκορ 11-13, έπειτα από χρήση του VAR.

Μοντόρο και Σλίσκοβιτς διεύρυναν το σκορ, το μάζεψε στο τέλος η ΑΕΚ

Με γκολ των Μοντόρο και Σλίσκοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τέσσερα τέρματα (15-11) στο ξεκίνημα του δεύτερου 30λέπτου. Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά, αλλά εκ νέου ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερα γκολ (17-21). Η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα κατάφερε ξανά να μειώσει τη διαφορά. Στην συνέχεια, η Ένωση έτρεξε επί μέρους σκορ 5-1 στα τελευταία 15 λεπτά της κανονικής διάρκειας και με το γκολ του Κομαρζέφσκι έστειλε το ματς στη παράταση.

Οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια αλλά Μάτσκεβιτς από τη μία και Κοτανίδης από την άλλη έκαναν μεγάλες επεμβάσεις για να μείνει το 22-22.

«Χέρι-χέρι» στην παράταση, καθοριστικός ο Σάββας

Στην παράταση οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-23 με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο με εκτελέσεις πέναλτι. Μέχρι να φτάσουμε σε νεκρό χρόνο, όπου ο Σάββας με έναν τρομερό σουτ έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 25-26 (22-22 κ.δ.)

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημ), 13-15, 15-17, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.δ.), 23-23, 25-26

ΑΕΚ : Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον , Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.

Ολυμπιακός : Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζιμπούλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Μπαρτζώκας: «Η σχέση μου με τον Λαρεντζάκη φτιάχνει ανέκδοτα» (vid)

Μπαρτζώκας, Ράιτ, Πετρούσεφ επιλέγουν την καλύτερη, την χειρότερη και την πιο αστεία στιγμή της σεζόν